| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwolnienie z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - od kiedy przysługuje

Zwolnienie z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - od kiedy przysługuje

Jestem właścicielem nieruchomości, na której w drodze orzeczenia sądu została ustanowiona służebność przesyłu. Otrzymałem wynagrodzenie za ustanowienie tej służebności. Czy kwota tego wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Słyszałem, że fiskus domaga się podatku od takich wynagrodzeń. Czy tak faktycznie jest?

Pod wpływem m.in. tych wyroków Minister Finansów zrewidował swoje stanowisko i zmienił wydaną wcześniej interpretację ogólną. W nowej interpretacji ogólnej z 21 maja 2014 r. (nr DD3/033/126/CRS/14/RD-46264/14) Minister Finansów uznał, że wolne od podatku dochodowego jest wynagrodzenie (odszkodowanie) wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospo­darstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej w wyniku prowadzenia na tych gruntach inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów jej rafinacji oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zatem wątpliwości, co do możliwości zastosowania zwolnienia do tego rodzaju wypłat, istniejące przed wej­ściem w życie odrębnego zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 120a updof zostały ostatecznie rozstrzygnięte na korzyść podatników.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. i) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK