REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie obrotu walutami wirtualnymi

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Agnieszka Kalicińska
Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Opodatkowanie obrotu walutami wirtualnymi
Opodatkowanie obrotu walutami wirtualnymi

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż lub zamiana walut wirtualnych (kryptowalut) takich jak: bitcoin, litecoin, ether i innych staje się coraz bardziej powszechna. Jednak w naszym systemie podatkowym nie ma jeszcze precyzyjnych regulacji w tym zakresie. Brakuje także jednolitego orzecznictwa sądów administracyjnych i utrwalonej praktyki organów podatkowych odnośnie opodatkowania takich transakcji.

Skutki podatkowe

Ministerstwo Finansów w kwietniu na swojej stronie internetowej opublikowało informację dotyczącą skutków podatkowych obrotu kryptowalutami jakie występują na gruncie PIT, VAT i PCC. Chociaż informacja ta nie ma takiej mocy wiążącej jak interpretacja ogólna, wywołała szereg dyskusji. Przede wszystkim ze względu na założenie, że przychód uzyskany w wyniku obrotu kryptowalutami powinien być rozpoznawany odrębnie, w odniesieniu do każdej transakcji.

Autopromocja

W konsekwencji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) w interpretacjach indywidualnych, podtrzymując stanowisko MF wskazuje, że przychód powstaje nie tylko w sytuacji, gdy dochodzi do zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną. Zdaniem DKIS, podatnik powinien rozpoznawać przychód podatkowy również w przypadku zamiany jednej kryptowaluty na drugą. Już w momencie dokonania wymiany tych kryptowalut i w wysokości otrzymanych wówczas wartości pieniężnych (przykładowo: interpretacja DKIS z dnia 24 maja 2018 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.237.2018.2.PSZ).

Profiskalne interpretacje – wątpliwości.

Te wyraźnie profiskalne interpretacje wzbudzają jednak wiele wątpliwości. Przede wszystkim ze względu na brak technicznych możliwości wyodrębnienia poszczególnych transakcji i wykazywania odrębnie wartości każdej z nich. Zamiana kryptowalut na wirtualnych giełdach często odbywa się w sposób zautomatyzowany, z prędkością nawet do kilkudziesięciu transakcji na minutę. Ze względu na dużą dynamikę zmiany wartości poszczególnych kryptowalut, brakuje punktu odniesienia, który pozwoliłby na rzeczywiste określenie wartości takiej transakcji. Jest to zatem możliwe dopiero w momencie zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną albo na towar lub usługę.

Taki punkt widzenia podzielił WSA w Olsztynie. W wyroku z dnia 9 maja 2018 r. (sygn. I SA/Ol 201/18). Odwołując się do wyroku NSA z dnia 6 marca 2018 r. (sygn. II FSK 488/16) wskazał, że za bezsporny uznać należy fakt, iż kryptowaluta w praktyce stosunków cywilnoprawnych stanowi rodzaj mienia. W konsekwencji czego przychód ze sprzedaży kryptowaluty powinien być uznawany za przychód z praw majątkowych. Natomiast prowadzenie handlu różnymi rodzajami waluty elektronicznej w sposób ciągły, zorganizowany i we własnym imieniu, powinno zostać zakwalifikowane do źródła z działalności gospodarczej.

WSA podkreślił jednak, że zgodnie z definicją Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego kryptowaluta jako jedynie „cyfrowa reprezentacja wartości”, pozbawiona jest samoistnej wartości majątkowej. W konsekwencji, w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na inną, podatnik może ustalić jedynie jej przybliżoną wartość na moment zamiany. Ustalenie wartości rzeczywistej możliwe będzie dopiero po przewalutowaniu na walutę tradycyjną albo po dokonaniu zapłaty za towar lub usługę. Ponadto kluczową w analizowanej sprawie dla WSA okazała się kwestia, że wobec wskazanych powyżej trudności technicznych, związanych z dynamiką obrotu kryptowalutami, DKIS w zaskarżonej interpretacji nie wskazał, w jaki konkretnie sposób albo przy zastosowaniu jakiej metody podatnik mógłby określić wartość kryptowaluty i kwotę przychodu na moment jej zamiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując
W związku z niedostosowaniem przepisów do specyfiki obrotu wirtualnymi walutami, Ministerstwo Finansów już w kwietniu zapowiadało zaproponowanie „innych, bardziej dogodnych form opodatkowania kryptowalut”. Jednak w obecnym stanie prawnym, wyrok WSA w Olsztynie, choć jeszcze nieprawomocny, wskazuje na pewną tendencję, która może utrzymać się w przypadku orzeczeń zapadających w analogicznych skargach na niekorzystne dla podatników handlujących kryptowalutami interpretacje indywidualne.

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA