| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

Podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu są tzw. „zasady ogólne” określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

Amortyzować można tylko mieszkania stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, a także m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Amortyzacji nie podlegają grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Gdy jedynie część nieruchomości jest wynajmowana - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się proporcjonalnie od tej wynajmowanej części.

Wartością początkową mieszkania jest cena jego nabycia lub wartość rynkowa (jeżeli np. mieszkanie dostaliśmy w spadku).

W sposób uproszczony (zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy o PIT) podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W takim przypadku przyjmują w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

W przypadku mieszkania stosujemy zasadniczo stawkę amortyzacji w wysokości 1,5 %. rocznie. Czasem podatnik ma prawo do skrócenia amortyzacji nawet do dziesięciu lat (a więc stawki rocznej od 1,5% do 10%).

W przypadku lokalu spółdzielczego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się stosując roczną stawkę amortyzacyjną w wysokości 2,5% rocznie.

Jak rozliczyć dochody osiągane z wynajmu mieszkania za granicą

Jak wynika z ogólnej zasady osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów jest to(tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Jednakże zgodnie z treścią art. 4 lit. a) ustawy o PIT, ogólną zasadę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jak zatem opodatkować dochód z zagranicznej nieruchomości - przeanalizujmy to na przykładzie.

Przykład


Pan Michał jest obywatelem RP, mieszka w Polsce i jednocześnie właścicielem mieszkania w Niemczech. Mieszkanie to wynajmuje i osiąga z tego tytułu dochody. Jak i gdzie powinien taki dochód rozliczyć ?

Kwestia opodatkowania dochodów z majątku nieruchomego znajdującego się w Niemczech, osiąganych przez osobę będącą polskim rezydentem podatkowym, czyli osobę, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, została uregulowana w art. 6 polsko-niemieckiej umowy z dnia 14 maja 2003 r. o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku.

W myśl postanowień art. 6 ust. 1 tejże umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z majątku nieruchomego, położonego w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie.

Natomiast dochodem z majątku nieruchomego jest dochód osiągnięty z bezpośredniego użytkowania najmu, dzierżawy lub innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego. Ponadto powyższa umowa przewiduje, że jeżeli osoba będąca polskim rezydentem podatkowym osiągnie dochód, który może zostać opodatkowany w Niemczech, wówczas w Polsce dochód ten będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, o której mowa jest w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT.

W konsekwencji dochód Pana Michała z najmu jego nieruchomości położonej w Niemczech będzie co do zasady podlegał opodatkowaniu w Niemczech. Mimo to, Pan Michał musi również rozliczyć się z osiągniętego dochodu także w Polsce. Dochód ten jednak zostanie wyłączony z opodatkowania, ale będzie brany pod uwagę przy ustaleniu stawki podatku od pozostałego dochodu i majątku podatnika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »