REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-38 od dochodów z giełdy nie wyklucza wspólnego rozliczenia innych dochodów

wspólne rozliczanie
wspólne rozliczanie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych (uzyskanych na giełdzie i poza nią) wymagają oddzielnego rozliczenia wynikającego z nich podatku niż ma to miejsce w przypadku innych dochodów, takich jak z pracy na etacie czy też prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się z tym również konieczność złożenia osobnej deklaracji podatkowej - PIT-38, którą można złożyć tylko indywidualnie. Jednak inne dochody (z pracy, czy działalności) można rozliczyć wspólnie.

Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wziąć pod uwagę w szczególności możliwość wspólnego rozliczenia, które jest korzystnym rozwiązaniem w szczególności dla tych małżeństw, w których jedne z małżonków uzyskuje wysokie dochody (powyżej 85 528 zł a drugi ma znacznie niższe zarobki lub w ogóle ich nie uzyskuje).

Autopromocja

Wspólne rozliczenie pozwala im bowiem na zoptymalizowanie podatku dochodowego - wartość podatku ustala się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów. 

Wspólne rozliczenie małżonków 2011/2012 – vademecum

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedna wspólna deklaracja podatkowa

Nie bez znaczenia jest tu fakt, iż w przypadku, gdy małżonkowie zdecydują się na dokonanie rozliczenia na zasadach preferencyjnych, koniecznym jest złożenie tylko jednej - wspólnej deklaracji PIT, w której wykazywana jest kwota podatku obliczona dla wartości dochodów uzyskanych przez obojga małżonków. 

Dochody kapitałowe wykazywane na oddzielnym formularzu PIT-38

Pomimo takich uproszczeń, bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, w jaki sposób rozliczyć dochody ze źródła jakim jest giełda.

Wynikają one z faktu, iż dochodów kapitałowych z zasady nie łączy się z innymi dochodami wykazywanymi w rocznym zeznaniu podatkowym, takimi jak z pracy na etacie, działalności gospodarczej, emerytury czy też renty. Podatnik powinien pamiętać, że to zupełnie oddzielne kwestie, które na dodatek wymagają złożenia różnych deklaracji podatkowych.

Oznacza to, że w przypadku, gdy podatnik w trakcie trwania roku podatkowego uzyskiwał dochody z pracy, równocześnie inwestując na giełdzie, złoży dwa oddzielne formularze: PIT-37 na dochody z pracy i PIT-38 na dochody z inwestycji kapitałowych, m.in. ze sprzedaży akcji.

Czy w takiej sytuacji możliwe jest zatem skorzystanie z preferencyjnej formy rozliczenia podatku dochodowego wspólnie z małżonkiem?

Przykład rozliczenia na PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji

Dochody kapitałowe nie wykluczają preferencyjnego rozliczenia małżeństw

Fakt, że mąż czy też żona uzyskuje dochody kapitałowe na drodze zawieranych transakcji giełdowych, takich jak obrót papierami wartościowymi a także akcjami nie stanowi przeszkody dla wspólnego rozliczenia podatku dochodowego.

Wynika to z zasady nie łączenia dochodów kapitałowych z innymi dochodami w celu opodatkowania. Brak wpływu dochodów kapitałowych na rozliczenie innych dochodów pozwala więc, aby małżonkowie swobodnie złożyli wspólne zeznanie podatkowe, w którym rozliczą np. dochody z pracy i umów zleceń.

Warunki umożliwiające wspólne rozliczenie podatku dochodowego

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwym było skorzystanie z preferencyjnej formy rozliczenia. Podatnik powinien przede wszystkim pamiętać, iż przywilej ten zasadniczo został przewidziany dla osób, posiadających miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednakże od tej reguły istnieją pewne wyjątki, jak choćby ten, w którym wspólne rozliczenie podatkowe dostępne jest dla małżeństw, w którym małżonkowie, zamieszkują na terenie państw należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub też Szwajcarii.

W takim przypadku prawo do preferencyjnego rozliczenia uzależnione jest od spełnienia dodatkowych wymogów, mianowicie 75% łącznych przychodów muszą uzyskać w Polsce oraz posiadać certyfikat rezydencji, który dokumentuje ich miejsce zamieszkania.


Ponadto należy podkreślić,  iż wspólne rozliczenie przysługuje parom, które przez cały rok podatkowy pozostawały w związku małżeńskim. Co więcej przez cały rok musi istnieć między nimi wspólność majątkowa. Oznacza to, że zarówno orzeczona wyrokiem sądu separacja, jak również zniesienie wspólności majątkowej w postaci intercyzy uniemożliwia skorzystanie z tego udogodnienia. 


Nie wolno pominąć także kwestii związanej ze stosowną formą opodatkowania.  Podatnik musi pamiętać, że opodatkowanie 19% podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy też kartą podatkową wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia.

Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Wyjątek stanowią dochody, podlegające opodatkowaniu ryczałtem z najmu prywatnego. Trzeba również pamiętać, żeby złożyć zeznanie do końca kwietnia. Opóźnienie w tym przypadku wyklucza bowiem możliwość wspólnego rozliczenia.

Przykład wspólnego rozliczenia z małżonkiem na PIT-36

Elżbieta Węcławik,

Dorota Kępka

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA