reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Samo złomowanie pojazdu, podobnie jak np. kradzież nie powoduje automatycznie wygaśnięcia obowiązku w podatku od środków transportowych. Właściciele pojazdów muszą płacić ten podatek do czasu wyrejestrowania pojazdu (uzyskania decyzji organu rejestrowego o wycofaniu pojazdu z ruchu) i złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych o wygaśnięciu obowiązku podatkowego.

Dopiero po uzyskaniu decyzji starosty o wyrejestrowaniu pojazdu podatnik obowiązany jest w terminie 14 dni złożyć deklarację na podatek od środków transportowych o wygaśnięciu obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy wygaśnie z końcem miesiąca, w którym samochód zostanie wyrejestrowany. Od następnego miesiąca podatku już nie płacimy.

W wyroku z 25 maja 2010 r. (sygn. II FSK 108/10) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził:
„Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani od jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu. Bez znaczenia będzie miał zatem fakt zutylizowania pojazdu, wywozu pojazdu z kraju, czy jego kradzieży, jeżeli jego właściciel nie złoży stosownego wniosku, a właściwy organ nie wyda decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu”.

Polecamy: Zwolnienia w podatku od środków transportowych

Polecamy: Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Takie stanowisko jest prezentowane powszechnie przez sądy, czego przykładem są następujące orzeczenia:
- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 maja 2010 r. – sygn. II FSK 108/10,
- wyrok NSA z 25 listopada 2008 r. – sygn. II FSK 1094/07,
- wyrok NSA z 11 stycznia 2008 r. – sygn. II FSK 1473/06,
- wyrok WSA we Wrocławiu z 24 listopada 2010 r. – sygn. III SA/Wr 456/10,
- wyrok WSA w Bydgoszczy z 14 października 2009 r. – sygn. SA/Bd 92/09,
- wyrok WSA w Gdańsku z 18 lutego 2005 r. – sygn. I SA/Gd 1878/01.

Podstawa prawna:
- art. 9 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych,
- art. 79 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych? 2012 / 2013
Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych? 2012 / 2013

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama