| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?

Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?

Kupiłam działkę o powierzchni 1,5 ha. Jest ona sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako działka rolna. Przez działkę przebiega rów o szerokości 3 m. Czy płacąc podatek rolny, przy jego wyliczeniu powinnam również uwzględnić rów?

W przypadku, gdy powierzchnia rowów oraz innych użytków rolnych nie przekracza 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego, grunty te, w tym rowy, jako użytki rolne niestanowiące gospodarstwa rolnego, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem rolnym w wyższej stawce.

Rowy stanowią zatem użytki rolne i jako takie, zasadniczo podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym. Powierzchnia rowów wpływa na powierzchnię gospodarstwa rolnego liczoną w hektarach fizycznych i może decydować, czy określona nieruchomość jest, czy też nie jest gospodarstwem rolnym.

Ale ponieważ rowy nie zostały zaliczone do żadnej klasy użytków rolnych, ustawa nie przewiduje dla rowów przeliczników stanowiących podstawę do określenia hektarów przeliczeniowych, a w konsekwencji nie podlegają one podatkowi rolnemu, wobec technicznej niemożliwości wyliczenia podatku od powierzchni rowu.

Źródło: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 22 stycznia 2010 r, sygn., akt I SA/Lu 705/09

Podstawa prawna:

- art. 1, art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym, 

- art. 21 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne,

- § 68 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29.03.2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK