| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Małe loterie fantowe bez zezwoleń

Małe loterie fantowe bez zezwoleń

W dniu 26 maja 2011 r. Sejm przyjął ostatecznie nowelizację ustawy o grach hazardowych, która wprowadziła m.in. bardzo duże ułatwienia przy organizacji „małych” loterii fantowych i „małych” gier w bingo fantowe. Nowelizacja ta, w zależności od szybkości podpisu przez Prezydenta i publikacji Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie albo pod koniec czerwca albo na początku lipca 2011 r.

Co ważne, złożenie zgłoszenia będzie bezpłatne !

Dzięki temu, w kieszeni organizatorów pozostaną kwoty, które nadal będą musieli uiszczać organizatorzy „dużych” loterii, tj. 1.700 zł za zezwolenie, 1.700 za obowiązkowy egzamin w Ministerstwie (minimum 1 osoba z podmiotu) i 500 zł za wydanie świadectwa zawodowego dla osoby, która zda ten egzamin. Korzyści finansowe są zatem bardzo odczuwalne. Dodatkowo „maluchy” nie muszą już składać organom celnym gwarancji wypłaty nagród, gdyż wystarczy, że podpiszą wymienione powyżej zobowiązanie.

Jednym z dokumentów, który musi być podłączony do zawiadomienia, jest regulamin gry, który w przypadku „maluchów” nie będzie już podlegał zatwierdzaniu przez organy celne, a więc urzędnicy (co do zasady) nie muszą się już zgadzać na to, jak jest on napisany. Dodatkowo w przypadku chęci zmiany treści regulaminu, „maluch” ma 3 dni od zmiany na powiadomienie o tym fakcie organ, któremu złożył zgłoszenie organizacji loterii.

Co prawda celnicy już nie będą zatwierdzać treści regulaminu, ale w przypadku gdy nie będzie on zgodny z ustawą, będą mogli wyciągnąć bloczek mandatowy, a więc warto pamiętać, że regulamin taki musi koniecznie zawierać:
1) nazwę gry,
2) nazwę podmiotu urządzającego grę,
3) wskazanie organu, któremu złożono zgłoszenie,
4) obszar, na którym będzie urządzana gra, oraz miejsce i termin losowania nagród,
5) liczbę losów lub kartonów przeznaczonych do sprzedaży,
6) cenę jednego losu lub kartonu,
7) sposób prowadzenia gry,
8) sposób zapewnienia prawidłowości urządzania gry,
9) terminy rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży losów lub kartonów,
10) cel społecznie użyteczny, w szczególności dobroczynny, na który zostanie przeznaczony dochód z gry,
11) sposób i termin ogłaszania wyników,
12) miejsce i termin wydawania wygranych,
13) tryb i terminy rozpatrywania reklamacji i zgłaszania roszczeń,
14) liczbę i rodzaj fantów przeznaczonych na nagrody oraz procentowe określenie wartości fantów w stosunku do łącznej ceny przeznaczonych do sprzedaży losów lub kartonów.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Pomimo wprowadzenia powyższych ułatwień, parlamentarzyści nie znieśli 2 ważnych obowiązków ciążących na organizatorach loterii fantowych i gry bingo fantowe, zarówno „małych” jak i „dużych”. Chodzi o:
1. obowiązek złożenia do 10-go dnia następnego miesiąca deklaracji podatkowej do naczelnika urzędu celnego i zapłaty podatku od gier w wysokości 10% wpływów ze sprzedaży losów (kartonów, itp.), jak też
2. obowiązek przedstawienia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego rozliczenia wyniku finansowego gry w terminie 30 dni od daty jej zakończenia (daty wskazanej w zgłoszeniu).

Co prawda w szczegółowych przepisach jest kilka drobnych pułapek, ale zapewne zostaną one „wyprostowane” do dnia wejścia w życie omawianej nowelizacji, np. poprzez zmiany odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK