| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Ustawa o podatku od spadków i darowizn

 

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimirozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznaniapodatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5) będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały wnabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowydarowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lubzawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały wnabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem napobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokonazameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lubzawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

3. Jeżeli nabyty budynek lub lokal jest zajęty przez osobytrzecie, spełnienie warunków określonych w ust. 2 pkt 2–5 może nastąpić wokresie 5 lat od dnia nabycia; w tym wypadku zawiesza się odpowiednio biegterminu przedawnienia do dokonania wymiaru podatku.

4. Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniuustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścianpomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiempowierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów).

5. Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz częśćkondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się dopowierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40m – powierzchnię tę pomija się.

6. (uchylony).

7. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustaleniazobowiązania podatkowego:

1) zbycie udziału w budynku lub lokalu mieszkalnymstanowiącym odrębną nieruchomość, albo spółdzielczym własnościowym prawie dolokalu mieszkalnego na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych, albo

2) zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącegoodrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczegowłasnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżelibyło ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenieśrodków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalumieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowegoprawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innegobudynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia iłączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu,potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »