| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > TAX FREE – zmiany od 1 kwietnia 2011 r.

TAX FREE – zmiany od 1 kwietnia 2011 r.

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w podatku VAT. Nowelizacja zawarta została w ustawie z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wśród zmian pojawiają się między innymi nowe regulacje dotyczące procedury szczególnej w systemie zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE).

Kolejnym warunkiem jest przedstawienie imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, który oprócz wpisanej kwoty podatku zapłaconego przy sprzedaży towarów, zawiera również pieczęć granicznego urzędu celnego zaopatrzoną w numerator, potwierdzającą fakt wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Potwierdzenie wywozu towaru na dokumencie TAX FREE przez graniczny urząd celny następuje po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu danych wpisanych w tym dokumencie z danymi z paszportu. Do przedmiotowego dokumentu powinien być dołączony paragon z kasy fiskalnej.

Podatnik po otrzymaniu dokumentu TAX FREE, w którym potwierdzono wywóz towaru poza granice Wspólnoty, dokonuje zwrotu podatku. Jeśli podróżny otrzyma zwrot w miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towaru – uwzględnia powyższe w deklaracji za ten miesiąc.

Jeśli zwrot nastąpił w okresie późniejszym jest upoważniony do korekty podatku od tej sprzedaży. Korekta nie może być dokonana później niż po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Wśród zmian jakie pojawią się w regulacji opisanej wyżej procedury wspomnieć należy o umożliwieniu od 1 kwietnia 2011 r. dokonywania zwrotu podatku podróżnym nie tylko w gotówce lecz również w formie bezgotówkowej.

Zwrot będzie więc mógł być dokonany w formie polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub karty płatniczej. Jak podano w uzasadnieniu – zmiana w tym zakresie jest konsekwencją postępu technologicznego w zakresie rozliczeń finansowych. Taka forma zwrotu podatku jest wygodniejsza dla podróżnego, gdyż otrzyma on zwrot w narodowej walucie, po przeliczeniu ze złotych.

Nowe regulacje wprowadzają obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego zwrot podatku podróżnym w formie bezgotówkowej. Wzór takiego dokumentu zostanie określony w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT.

Przedmiotem rozbieżności w dotychczasowej praktyce była kwestia w rozliczeniu za jaki miesiąc podatnik powinien złożyć korektę deklaracji, w której rozlicza sprzedaż w systemie TAX FREE.

Dotyczy to rzecz jasna przypadków, kiedy zwrot podatku nastąpił w miesiącach innych niż sprzedaż towarów. Zgodnie z nowymi regulacjami, korekty podatku należnego podatnik może dokonać w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza Unię Europejską.

Wydłużeniu przy tym uległ okres do kiedy taka korekta może być złożona – w myśl nowelizacji w terminie 10 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK