| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwrot VAT za materiały budowlane dla spadkobierców

Zwrot VAT za materiały budowlane dla spadkobierców

Spadkobiercy dziedziczą prawo do zwrotu części VAT za materiały budowlane zakupione przez spadkodawcę. Zgodnie z art. 97 § 1 ordynacji podatkowej majątkowe prawa i obowiązki podatnika przewidziane w przepisach podatkowych przechodzą na spadkobierców. Jednak organy podatkowe próbują w takich sytuacjach podważać prawa spadkobierców do zwrotu VAT. Na szczęście innego zdania są sądy administracyjne.

Dziedziczenie uprawnień podatkowych jest chronione przez Konstytucję

WSA w Łodzi zauważył też, ze prawa i obowiązki majątkowe podatnika w dziedzinie prawa podatkowego nie mają charakteru osobistego, ponieważ nie są związane z osobą podmiotu tych praw, są natomiast związane z majątkiem danej osoby. Pomimo zupełnie odmiennego charakteru prawnego, tworzą z punktu widzenia gospodarczego jedną całość z prawami i obowiązkami majątkowymi cywilnoprawnymi.

Z tego względu - zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej - majątkowe prawa i obowiązki podatnika przewidziane w przepisach podatkowych przechodzą na spadkobiercę i w tym kontekście nie ma podstaw do wyłączania ich z zakresu ochrony konstytucyjnego prawa do dziedziczenia.

Zatem jeżeli prawo do zwrotu części zapłaconego VAT, jako prawo charakterze publicznoprawnym otoczone jest ochroną wynikającą z art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 Konstytucji to przepisy prawa - w tym art. 7 ustawy o zwrocie i art. 97 § Ordynacji podatkowej, winny być interpretowane w sposób, umożliwiający nabycie tego prawa przez spadkobiercę.

Niedopuszczalna jest zdaniem WSA wykładnia, która rozstrzyga wątpliwości interpretacyjne na korzyść fiskusa (in dubio pro fisco). Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny w uchwale z dnia 26 kwietnia 1994 r. (W 11/93, OTK 1994/1/22) taka wykładnia byłaby niezgodna z pojęciem demokratycznego państwa prawnego.

Sąd nakazał, by ponownie rozpoznając sprawę organ podatkowy uwzględnił dokonaną przez Sąd wykładnię wskazanych przepisów ustawy Ordynacji podatkowej i ustawy z zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Ten wyrok WSA został podtrzymany następnie przez NSA w wyroku wskazanym na wstępie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK