REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT za materiały budowlane – vademecum

Redakcja
zwrot VAT za materiały budowlane 2012 / 2013 / 2014
zwrot VAT za materiały budowlane 2012 / 2013 / 2014

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość uzyskania zwrotu części VAT za materiały budowlane użyte do remontu lub budowy mieszkania lub domu jest jedną z najkorzystniejszych ulg podatkowych w naszym prawie. Zwrot VAT dotyczy wyłącznie udokumentowanych przypadków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 roku. Uzyskanie zwrotu związane jest z szeregiem formalności i wymagań, które dokładnie omawiamy w naszych poradach.

Zwrot VAT za materiały budowlane tylko do końca 2013 roku

Zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu swojego domu lub mieszkania będzie można uzyskać tylko do końca 2013 roku. Rząd zapowiada likwidację systemu zwrotu VAT za materiały budowlane od 2014 roku z zachowaniem praw nabytych. Osoby, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT, będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu tego zwrotu.

Autopromocja

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014

Co zrobić, by uzyskać zwrot VAT?

Ważną kwestią jest odpowiednie uwierzytelnienie wydatków, czyli zebranie wymaganego kompletu dokumentów. Poza tym, warunkiem jest status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz pilnowanie limitu kwoty zwrotu i czasu odliczeń, w tym przypadku wynoszącego 5 lat.

Problem pojawia się także w momencie wypełnienia formularzy VZM niezbędnych do złożenia wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe uregulowania zawiera poniższy poradnik:

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – poradnik

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - III kwartał

Jakie materiały budowlane są objęte zwrotem

Zwrot VAT od 2011 roku obejmuje nowy wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do uzyskania zwrotu VAT. Zmiany w wykazie w stosunku do lat poprzednich dotyczą przede wszystkim znowelizowanego sposobu grupowania owych materiałów, zakres asortymentowy nie uległ bowiem zmianie.

Co ważne, symbole statystyczne wpisywane do formularza VZM od 1 stycznia 2011 roku są inne niż dotychczas, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane 2011 / 2012  – nowy wykaz materiałów

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane

Nie jest łatwo obliczyć limity zwrotu VAT dlatego po szczegóły odsyłamy do poniższych tekstów.

Zobacz: Limity zwrotu VAT za materiały budowlane – 2011/2012

Zwrot VAT za materiały budowlane – faktura VAT od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT

Otrzymanie faktury VAT od niezarejestrowanego podatnika podatku VAT umożliwia zwrot części kosztów poniesionych na materiały budowlane. Na takim stanowisku stoją organy podatkowe. Ważnym wymogiem w stosunku do podmiotów jest zaistnienie faktycznej transakcji potwierdzonej fakturą VAT i jasno określony sprzedawca.

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – faktura VAT od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT

Składanie wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane posiadając faktury z różnymi stawkami podatku.

Podniesienie stawki procentowej podatku z 22% na 23% w 2011 roku może spowodować trudności z rozliczeniem zwrotu VAT za materiały budowlane. Istotą obliczenia kwoty będzie wypełnienie nowych wzorów VZM.

Zobacz: Jak złożyć wniosek za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22% i 23%


Czy ważne jest kto sfinansował budowę, czy remont?

Jeżeli pieniądze na remont domu pochodziły z innego niż domowego budżetu właściciela może powstać wątpliwość, czy nadal przysługuje prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane. Kwestie tą reguluje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Z przepisów jej wynika, że źródło nie ma znaczenia, dlatego podatnik będzie mógł częściowy uzyskać zwrot.

Zobacz: Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Jaki zwrot VAT przysługuje za deski podłogowe?

Obliczenie zwrotu VAT w przypadku desek podłogowych stanowi spory problem dla podatnika. W obowiązującym od 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r., w pozycji 3 widnieje symbol ex 16.10.10.0, który obejmuje „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane (…)”. Dopisek „ex” w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.10.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie klepki, listwy i fryzy do parkietów, deszczułki. Grupowanie to nie obejmuje zatem desek.

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – deski podłogowe

Czy jest możliwy zwrot VAT za materiały budowlane po zbyciu mieszkania i dla spadkobierców?

Zbycie mieszkania, które wcześniej było przez podatnika remontowane bądź budowane nie ma znaczenia z punktu widzenia możliwości skorzystania ze zwrotu VAT za materiały budowlane – taką interpretację wydał Dyrektor izby Skarbowej w Warszawie. Należy jednak spełnić pewne określone wymagania nałożone na osobę fizyczną, która sprzedała mieszkanie.

Prawo do zwrotu VAT dla spadkobierców przewiduje art. 96par.1 Ordynacji podatkowej, który wyraźnie wskazuje na prawo do zwrotu VAT osób nabywających mieszkanie poprzez dziedziczenie. Sądy administracyjne zajmujące się tą kwestą, w odróżnieniu od organów podatkowych, także stoją na stanowisku takiej korzystnej dla spadkobierców interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej.

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane po zbyciu mieszkania

Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane dla spadkobierców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA