reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Czy jest możliwa zmiana miejsca prowadzenia działalności i użytkowania kasy fiskalnej ? Jeśli tak, jak to przeprowadzić w US ?

Zmiana miejsca użytkowania kasy fiskalnej (np. na skutek zmiany miejsca prowadzenia działalności) jest możliwa. Zasady, na jakich należy tego dokonać, zostały wskazane w uzasadnieniu.

Zasady i warunki korzystania z ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych (w tym obowiązki ciążące na podatnikach w związku z używaniem kas) zostały ustanowione przez przepisy rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. Przepisy te nie określają, czy jest możliwa zmiana miejsca używania kasy fiskalnej ani jak ma wyglądać procedura obowiązująca w takim przypadku.

Przyjmuje się jednak, że możliwość taka istnieje. Dopuszczają to urzedy skarbowe.

Jak wyjaśnił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach w piśmie z 31 maja 2004 r. (nr US.IV-443/25/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/): „W przypadku zmiany miejsca użytkowania każdej kasy rejestrującej podatnik powinien zawiadomić o tym zdarzeniu urząd skarbowy, w którym kasa została zaewidencjonowana. Obowiązkiem podatnika jest również zgłoszenie kasy do firmy sprawującej obsługę serwisową w celu dokonania zmiany danych zakodowanych w pamięci fiskalnej kasy w zakresie dotyczącym adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa będzie użytkowana.
Podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązany jest bowiem wydać klientowi w każdym punkcie sprzedaży paragon fiskalny zawierający wszystkie elementy wymienione we wskazanym rozporządzeniu
[rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - przyp. aut.]. Paragon ten powinien więc zawierać m.in. aktualny adres punktu sprzedaży. Zmiana miejsca użytkowania kasy rejestrującej powinna być ponadto odnotowana w książce serwisowej kasy i przedstawiona do akceptacji urzędu skarbowego”. Co istotne, zmiana miejsca użytkowania kasy fiskalnej nie wymaga odczytania zawartości pamięci kasy fiskalnej (to z kolei potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu w piśmie z 30 grudnia 2005 r. nr III/443-112/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).

• rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama