| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Jeśli chcesz dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy bądź wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powinieneś dodatkowo złożyć zgłoszenie VAT-R/UE. Otrzymasz wówczas specjalny numer identyfikacyjny niezbędny do przeprowadzania rozliczeń z krajami Wspólnoty. Numer ten zostanie Ci nadany na potwierdzeniu VAT-5 UE.

Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą bądź wykonujesz ją krócej niż 12 miesięcy - termin zwrotu różnicy podatku wydłuża Ci się do 180 dni. Możesz jednak otrzymywać zwroty w terminach podstawowym (60 dni) bądź przyspieszony m (25 dni), pod warunkiem złożenia kaucji gwarancyjnej w urzędzie skarbowym.

Sposób złożenia kaucji dla podatników VAT UE określa rozporządzenie Ministra Finansów. Kaucja ta w wysokości 250 000 zł może być złożona w formie:

gotówki (przelew na rachunek bankowy właściwego US),

blokady świadectwa depozytowego obligacji skarbowych

gwarancji bankowej.

Uwaga!

Jeśli jesteś zwolniony z VAT przedmiotowo bądź podmiotowo – możesz, ale nie musisz złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Jeśli je złożysz, to zostaniesz zarejestrowany jako „podatnik VAT zwolniony”, otrzymując potwierdzenie zarejestrowania Cię w tym rejestrze.

Pamiętaj, że termin do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego ma charakter materialnoprawny. Nie może więc zostać przywrócony na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Wiedz też, że na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym możesz być zarówno Ty sam, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Analogicznie na wniosek zainteresowanego biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba prawna, która nie jest takim podatnikiem, mający interes prawny w złożeniu wniosku.

Jaki jest charakter prawny rejestracji jako podatnika VAT?

Ponieważ rejestracja następuje w momencie samego zgłoszenia rejestracyjnego (czyli w momencie złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R), to właśnie od tej chwili stajesz się zarejestrowanym podatnikiem VAT. Zarejestrowanie Cię jako „podatnika VAT czynnego” uprawnia Cię do dokonywania odliczeń podatku naliczonego i otrzymywania zwrotów. O tego też dnia na fakturach (i innych dokumentach) powinieneś podawać właściwy NIP. Jeśli numer ten nie został jeszcze nadany, to tymczasowo możesz podawać Regon bądź PESEL.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »