| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Zwróć uwagę, że naczelnik urzędu skarbowego rejestruje Cię (umieszcza we właściwym rejestrze) z datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego i z tą samą datą dokonuje potwierdzenia zarejestrowania Cię jako podatnika VAT (czynnego bądź zwolnionego).

W jakim terminie należy aktualizować dane?

Wszelkie zmiany danych, a także zaprzestanie prowadzenia działalności powinieneś zgłosić w urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.

Jeśli tracisz prawo do zwolnienia

  • przedmiotowego – to zgłoszenia rejestracyjnego (w przypadku gdy jesteś zarejestrowany – zgłoszenia aktualizacyjnego) jesteś zobowiązany dokonać przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku
  • podmiotowego - to zgłoszenia rejestracyjnego (w przypadku gdy jesteś zarejestrowany – zgłoszenia aktualizacyjnego) jesteś zobowiązany dokonać przed dniem, w którym tracisz prawo do zwolnienia,

Jeśli natomiast rezygnujesz ze zwolnienia:

przedmiotowego – odpowiednie zgłoszenie musisz złożyć przed początkiem miesiąca, w którym ma miejsce ta rezygnacja

podmiotowego - odpowiednie zgłoszenie musisz złożyć przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej.

Kiedy następuje wykreślenie podatnika z rejestru?

Jeśli jako zarejestrowany podatnik zaprzestaniesz wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, to masz obowiązek zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenia tego powinieneś dokonać na druku VAT-Z. Jest to podstawa do wykreślenia Cię z rejestru podatników VAT.

Jeśli zaprzestanie działalności ma miejsce wskutek śmierci podatnika, zgłoszenia dokonuje jego następca prawny.

Uwaga!

Jeśli zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało zgłoszone zgodnie z powyższymi regułami, to i tak naczelnik urzędu skarbowego wykreśli Cię z rejestru podatników, czyniąc to z urzędu.

Z urzędu zostanie również wykreślony podatnik (bez konieczności zawiadamiania go o tym), z którym nie ma kontaktu. Identycznie będzie, gdy kontaktu nie ma również z jego pełnomocnikiem bądź w wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje.

Jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podmiot z rejestru jako podatnika VAT UE i powiadamia go o powyższym.

Uwaga!

Wykreślenie podatnika z rejestru jako podatnika VAT jest równoznaczne z wykreśleniem go z rejestru jako podatnika VAT UE.

Etap 5

Ustal czy jesteś małym podatnikiem

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Kancelaria welsyng.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK