| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Zwróć uwagę, iż z powyższego wyroku oraz z wyroku 7 sedziów NSA z 29 października 2007 r. (sygn. akt I FPS 3/07) wynika, że ani Twój formalny status jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie bądź jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu VAT tej czynności. Trzeba więc dodatkowo ustalić, że w odniesieniu do tej konkretnej czynności występujesz w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Tak samo reguluje te kwestie unijna Dyrektywa 2006/112/WE. Z regulacji w niej zawartych wynika bowiem, że czynności dostawy towarów i świadczenia usług realizowane poza sferą aktywności gospodarczej podmiotu spełniającego formalne kryteria podatnika (np. w ramach jego aktywności prywatnej) nie podlegają opodatkowaniu, gdyż w tym zakresie podmiot ten nie działa w charakterze podatnika.

Za działalność gospodarczą nie można zatem uznać sprzedaży majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, lecz spożytkowania w celach własnych.

Na tym tle spory z organami podatkowymi dotyczą zwłaszcza przypadków sprzedaży nieruchomości należących do majątku prywatnego (patrz też Czy musisz zapłacić VAT przy sprzedaży nieruchomości

Jak rozumieć pojęcia „cel oraz rezultat działalności gospodarczej?

Działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT nie musi być zasadniczo prowadzona w celu osiągnięcia zysku. Oznacza to, że można być podatnikiem VAT dążąc w ramach prowadzonej działalności do celów innych niż zarobkowe (np. działalność non profit).

Wyjątkiem jest tu wykorzystywanie towarów bądź wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły, co status podatnika VAT daje wtedy, gdy działalność ta wykonywana jest w celach zarobkowych.

Status podatnika VAT nie jest także zależny od efektów ekonomicznych prowadzonej działalności. Nie został on uzależniony od tego czy prowadzona działalność jest dochodowa czy też przynosi stratę. Z orzecznictwa ETS wynika, że za działalność gospodarczą dla celów VAT uznaje się też czynności, w wyniku których poczynione zostały nakłady na poczet jej prowadzenia, chociaż działalności tej nie rozpoczęto.

Wynika to z konieczności zapewnienia realizacji zasady neutralności, która wymaga aby już pierwszy wydatek inwestycyjny został uznany za działalność gospodarczą, a osoba go dokonująca – za podatnika. W konsekwencji osoba taka ma prawo do natychmiastowego odliczenia podatku przypadającego do zapłaty, bądź zapłaconego, związanego z tymi wydatkami inwestycyjnymi, bez konieczności oczekiwania na rozpoczęcie wykorzystywania swego przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK