| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Liczy się więc realny zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, i racjonalne zmierzanie do jej podjęcia, nawet jeżeli nie uzyskano żadnego przychodu.

Oczywiście organy podatkowe mają prawo do oceny zamiaru i realnych podstaw rozpoczęcia prowadzenia przez taką osobę działalności gospodarczej oraz egzekwowania niesłusznie odliczonych kwot, zwłaszcza w przypadku udowodnienia oszustwa podatkowego.

Co oznacza „samodzielność” prowadzenia działalności gospodarczej?

Chodzi tu o wskazanie, że podatnikami VAT są jedynie te podmioty, które działają bez stosunku podporządkowania (charakterystycznego np. dla stosunku pracy), w warunkach niepewności np. co do popytu, konkurencji, a także ostatecznego efektu finansowego prowadzonej działalności - a zatem działają na własny rachunek i ryzyko.

Co nie jest działalnością gospodarczą?

Jeśli Twoja działalność nie charakteryzuje się opisanymi wyżej cechami, to nie zostanie ona uznana za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Niektóre rodzaje aktywności wprost zostały wyłączone z tego pojęcia.

Zatem wykonywaną samodzielnie działalnością gospodarczą nie są następujące czynności

a) wykonywane w ramach umowy o pracę (także stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy);

b) wykonywane w ramach działalności wykonywanej osobiście (m.in. umów zlecenia, o dzieło, agencyjnych oraz innych umów o świadczenie usług), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:

- warunków wykonywania tych czynności,

- wynagrodzenia

- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zasady te mają odpowiednie zastosowanie wobec usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli są oni wynagradzani w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie. Chodzi tu również o wynagrodzenia wypłacane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Kiedy powyższe wyłączenie będzie miało zastosowanie?

Generalnie chodzi tu o przypadki gdy zleceniobiorca na podstawie zawartej umowy działa na zewnątrz w imieniu zleceniodawcy i na jego rachunek. Jednocześnie zleceniodawca powierzając wykonanie określonych czynności zleceniobiorcy w stosunkach z podmiotami trzecimi sam bierze za nie odpowiedzialność. Dla osób trzecich będą to więc czynności zleceniodawcy, a nie ich faktycznego wykonawcy (czyli zleceniobiorcy).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK