| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najczęstsze problemy > Utrata prawa do ryczałtu - jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka cywilna

Utrata prawa do ryczałtu - jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka cywilna

Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w pewnych sytuacjach mogą utracić prawo do tej formy opodatkowania. Powstaje pytanie, czy w przypadku utraty prawa do opodatkowania tym ryczałtem przychodów uzyskiwanych z jednoosobowej działalności gospodarczej nadal będzie można opodatkować w formie ryczałtu przychody uzyskiwane z działalności prowadzonej w ramach spółki cywilnej?

Podatnik od 1 września 2014 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą m. in. w zakresie robót budowlanych związanych ze wnoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z), a zakres prowadzonej działalności nie jest wyłączony z możliwości skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Od 01 marca 2016 poszerzył zakres prowadzonej działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej o działalność, która zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku wykluczyła możliwość opodatkowania przychodów w tej formie.  Podatnik zobowiązany był opodatkować przychody na zasadach określonych w art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku, tj. od dnia uzyskania przychodów z rodzajów działalności wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym.

Podatnik od 1 września 2016 r. jest wspólnikiem w spółce „A” Spółka Cywilna. Przedmiot działalności Spółki jest zbliżony do działalności wykonywanej aktualnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej podatnik. Przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej w Spółce również są opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, gdyż Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku. Jednocześnie podatnik nie przewiduje, żeby przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki miały przekroczyć 150.000 euro*

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r, Nr 144, poz. 930, z późn. zm.)

Jacek  Andziak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »