REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021. PIT 28 2021
PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021. PIT 28 2021

REKLAMA

REKLAMA

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu. Kto musi składać PIT-28? Jak złożyć PIT-28? Do kiedy PIT-28 za 2020 r.? Co można odliczyć?

Co to PIT-28?

PIT-28 to zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

Zasady dotyczące opodatkowania w formie ryczałtu określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto musi składać PIT-28?

Deklarację PIT-28 zobowiązani są składać podatnicy, którzy uzyskują przychody:

- z pozarolniczej działalności gospodarczej, m.in. z działalności prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki (cywilnej, jawnej);

- z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu (zgodnie z art. 20 ust. 1c o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podatnik, który chce skorzystać z opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do urzędu skarbowego deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania.

Kto musi składać PIT-28S?

Wersja formularza PIT-28S przeznaczona jest dla przedsiębiorstw w spadku, osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak złożyć PIT-28?

W przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, złożenie zeznania PIT-28 jest obecnie znacznie ułatwione. W usłudze Twój e-PIT fiskus udostępnienia bowiem wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, tj. w przypadku gdy podatnik rozlicza wyłącznie przychody z najmu albo wyłącznie ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, albo wyłącznie z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Od 1 lutego 2021 roku Twój e-PIT znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym. Zeznanie PIT-28 za 2020 r. udostępnione będzie od 15 lutego 2021 r. Do e-Urzędu Skarbowego możesz się zalogować na 2 sposoby:
1) przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
2) danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Wstępnie przygotowane zeznanie podatkowe PIT-28 należy zweryfikować w ustawowym terminie oraz zaakceptować (ponieważ nie zostanie ono automatycznie zaakceptowane), a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Przy czym, zeznanie PIT-28 nie zostanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, jeśli będzie składane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-28 można wypełnić i złożyć elektronicznie do urzędu właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W tym celu należy wejść na udostępniony przez Ministerstwo Finansów serwis e-Deklaracje wybrać formularz interaktywny PIT-28. Wypełnione zeznanie potwierdzane jest podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi. Po wysłaniu należy pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO).

Inne narzędzia udostępniane przez MF, z których mogą korzysta podatnicy w celu przygotowania zeznania PIT-28 to moduł systemu finansowo-księgowego oraz Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD).

Do kiedy PIT-28 za 2020 r.?

Zeznanie PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym. Przy czym, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeśli termin ten (tj. ostatni dzień na złożenie zeznania) wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta), obowiązek złożenia zeznania wydłuża się o dzień po dniu wolnym od pracy.

W związku z tym, że w 2021 roku ostatni dzień lutego wypada w niedzielę (czyli dzień wolny od pracy), ostatnim dniem na złożenie zeznania PIT-28 za rok 2020 jest dzień 1 marca 2021 r. (poniedziałek).

PIT-28 – co można odliczyć?

PIT-28 pozwala na dokonywanie niektórych odliczeń. Jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub podatku, do składanego zeznania podatkowego może dołączyć załącznik m.in. PIT-O, PIT-D.

Odliczenia, z których może skorzystać podatnik składających PIT-28 to m.in. odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne, z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Odliczyć można także darowizny dokonywane na walkę z pandemią COVID-19 (zobacz: Darowizny na COVID-19 - jak odliczyć w rocznym PIT?).

Podatnik ma także możliwość oddania 1 proc. podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Natomiast na PIT-28 nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie można także skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko.

PIT-28 - jakie załączniki?

Do deklaracji rocznej PIT-28 podatnik może dołączyć załącznik PIT-28/B, tj. w przypadku gdy jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej (każdy ze wspólników składa osobno zeznanie z załącznikiem).

Natomiast jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub ryczałtu, do zeznania PIT-28 może dołączyć następujące załączniki:

- PIT-O – dla ulgi np. ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna,

- PIT-D – dla ulgi mieszkaniowej na prawach nabytych,

- PIT-2K – dla ulgi odsetkowej (pierwszy rok rozliczenia).

Wzór deklaracji PIT-28 od 1 stycznia 2021 r.

Nowy wzór deklaracji PIT-28 wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2346). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Wzór określony niniejszym rozporządzeniem stosuje się do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Wzór deklaracji PIT-28 (wersja 23) - zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

PIT-28 - druk

Druk formularza PIT-28 do rozliczeń podatkowych za rok podatkowy 2020 (dokonywanych w 2021 r.).

Zobacz: Formularz PIT-28 (składany od 1 stycznia 2021 r.)

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - t.j. z dnia 29 października 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1905);

- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426),

- rozporządzenie Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2346.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA