| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Oświadczenie o płaceniu ryczałtu przez jednego z małżonków trzeba ponawiać

Oświadczenie o płaceniu ryczałtu przez jednego z małżonków trzeba ponawiać

Od jakiej kwoty przychodów małżonek opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie opłacać ryczałt od najmu w wysokości 20%, w sytuacji gdy współmałżonek opłaca podatek dochodowy od połowy przychodów z tego samego najmu na zasadach ogólnych?

Powstaje wtedy pytanie, czy limit 4000 euro przychodów wyznaczający granicę stosowania stawki 8,5% obowiązuje małżonka – ryczałtowca. A może trzeba ten limit podzielić na pół?

Pytanie jest istotne, bo od przychodów powyżej limitu trzeba płacić ryczałt już wg stawki 20%. Jest co prawda szansa, że ryczałt od najmu będzie miał w 2010 r. tylko jedną stawkę (8,5%) ale na razie nie uchwalono tej zapowiadanej przez rząd zmiany.

Uznać jednak należy w takiej sytuacji, że małżonek – ryczałtowiec będzie mógł skorzystać z całego limitu 4000 euro (13.510 zł w 2009 r., a 16.891 zł w 2010 r.) i przychody do tej kwoty opodatkować stawką 8,5%.

Właśnie z uwagi na to, że każdy z małżonków będzie stosował inną formę opodatkowania i podlegał odrębnym ustawom. Z tego względu w stosunku do małżonka opodatkowanego w formie ryczałtu nie znajduje zastosowania ograniczenia o łącznym limicie ryczałtu 8,5 % dla małżonków do 4000 euro, wynikające z art. 12 ust.11 ustawy o ryczałcie.

Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »