| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Opodatkowanie dochodów z najmu ryczałtem jest dla niektórych podatników bardzo korzystne. A może stać się opłacalne dla większej liczby wynajmujących, jeżeli od przyszłego roku zostanie tylko jedna stawka (8,5%) ryczałtu od przychodów z najmu, jak to wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o ryczałcie. Zawsze jednak należy wcześniej przeanalizować ewentualne plusy i minusy tego rozwiązania, a zwłaszcza pamiętać o dopełnieniu formalności.

Jeżeli nie chcemy rezygnować z ryczałtu, nie musimy co roku składać nowego wniosku, gdyż przedłuża się on automatycznie. Wniosek należy złożyć dopiero w chwili powrotu do opodatkowania na zasadach ogólnych. Także i w tym wypadku obowiązuje termin do 20 stycznia, gdyż rezygnacja z ryczałtu nie jest możliwa w trakcie roku podatkowego.

Podatek zryczałtowany podbiera się od kwoty czynszu otrzymywanego od najemcy, a nie od czystego dochodu jak ma to miejsce wypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Dlatego też, w każdym przypadku należy najpierw skrupulatnie rozważyć, która opcja opodatkowania będzie dla nas bardziej korzystna.

Ponieważ przychody z najmu opodatkowane ryczałtem nie łączą się z przychodami z innych źródeł, ta forma opodatkowania może być korzystna zwłaszcza dla osób, których dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oscylują na granicy progów podatkowych. W tej sytuacji mogą one bowiem obniżyć je wyłączając przychody z najmu i uchronić się przed opodatkowaniem stawką 32%.

Podstawa prawna: art. 6 i art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »