| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Skutki podatkowe wydzierżawienia prawa do znaku towarowego

Skutki podatkowe wydzierżawienia prawa do znaku towarowego

Za przychody z praw majątkowych uznaje się takie wpływy, w których bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe. Jeśli natomiast mamy do czynienia z dzierżawą praw majątkowych (w tym prawa do znaku towarowego), wtedy bezpośrednim źródłem przychodów jest właśnie dzierżawa. A to otwiera pole do objęcia ich podatkiem zryczałtowanym ze stawką 8,5%.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Podatnik odwołał się od tej decyzji, a kiedy Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że nie ma powodu do zmiany wykładni, skierował sprawę do sądu. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 24 września 2015 r. (sygnatura I SA/Łd 657/15) uchylił zaskarżoną interpretację.

Przepisy podatkowe mówią o dzierżawie praw majątkowych

Sędziowie przychylili się do stanowiska skarżącego i zwrócili uwagę, że przepisy podatkowe mówią, iż źródłem przychodów jest dzierżawa i umowy pokrewne. I choć w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wspomina się, o jakie umowy chodzi, to jednak w art. 16a tejże ustawy mowa jest o przychodach „z tytułu umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze”. A więc nie można rozłącznie traktować obu przepisów, jak uczynili to urzędnicy z Łodzi.

Najem prywatny opodatkowany ryczałtem 8,5% - podatek tylko od czynszu

Poza tym zwrócili oni uwagę, że zazwyczaj za przychody z praw majątkowych uznaje się takie wpływy, w których bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe. Jeśli zaś mamy do czynienia z dzierżawą praw majątkowych, to trzeba uznać, że bezpośrednim źródłem przychodów jest właśnie dzierżawa. A to otwiera pole do objęcia ich podatkiem zryczałtowanym ze stawką 8,5%.

Będzie nowa wykładnia

Sędziowie uchylili interpretację, co oznacza, iż izba skarbowa będzie musiała wydać nową interpretację. Jednak w treści wyroku znalazło się zalecenie, aby wziąć powyższe argumenty pod uwagę przy jej tworzeniu. To zaś oznacza, że nowa wykładnia powinna być korzystna dla podatnika.

Marek Siudaj, Tax Care

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »