| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Podatnik > Zmiany w ryczałcie od 2019 r.

Zmiany w ryczałcie od 2019 r.

Rok 2019, to rok obfitujący w zmiany w podatkach dochodowych. Zmiany nie ominęły również ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej przedstawiamy krótką analizę wprowadzanych zmian.

Aktualizacja rachunku bankowego

Aktualizacja rachunku podatkowego, na który ma zostać przekazana nadpłata podatku będzie mogła zostać wykazana w zeznaniu podatkowym.

Ulga termomodernizacyjna Podatnicy rozliczający się ryczałtem, zarówno z przychodów osiągniętych w ramach działalności gospodarczej, jak i z najmu prywatnego ​mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej​​, czyli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w stanowiącym ich własność lub współwłasność domu jednorodzinnym.

Zmiany w najmie prywatnym

Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków

Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu prywatnego przez jednego z małżonków należy złożyć w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli przychód został osiągnięty w grudniu. Oświadczenie takie może zostać podpisane przez jednego z małżonków.

Wybór opodatkowania ryczałtem

Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania przychodów z najmu może zostać dokonany, poprzez oświadczenie złożone przez podatnika do organu podatkowego lub dokonanie pierwszej w roku podatkowym wpłaty na ryczałt.

Likwidacja ewidencji przychodu

Osoby, które płacą ryczałt od najmu prywatnego od 2019 r. ​nie będą mieć obowiązku prowadzenia ewidencji przychodu​​ bez względu na to, czy ​ wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, czy też nie.

Specjaliści z Zespołu Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Sp. z o. o.

www.doradcy.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »