| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Czy działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD 82.11.Z) opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego powinna być objęta podatkiem wg stawki: 8,5%, 17% czy 20%?

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności w ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z art. 12. ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów z działalności usługowej.

Dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu od przychodów z prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Nieistotna w tym zakresie jest treść posiadanego przez wnioskodawcę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Jeżeli wykonywane przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności ze względu na ich klasyfikację wg PKWiU nie są wymienione w wykazie usług których świadczenie nie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem może podlega opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Usługi kompleksowej obsługi biurowej mają następujące symbole PKWiU:
PKWiU 1997 - 74.83.15 Usługi obsługi biurowej pozostałe
PKWiU 2004 - 74.85.15 Usługi związane z pracami sekretarskimi pozostałe

Aby właściwie ocenić przedmiotową kwestię trzeba wziąć pod uwagę grupowanie statystyczne "Usługi obsługi biurowej pozostałe", gdyż jest szersze od właśnie tych „pozostałych” (czyli od /kody PKWiU 1997/: usług przyjmowania telefonów 74.83.11, usług powielania 74.83.12, usług tłumaczeń 74.83.13-14, usług) i lepiej oddaje istotę tych usług, które przecież nie ograniczają się tylko do odbierania telefonów i powielania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »