| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Czy działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD 82.11.Z) opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego powinna być objęta podatkiem wg stawki: 8,5%, 17% czy 20%?

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności w ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z art. 12. ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów z działalności usługowej.

Dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu od przychodów z prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Nieistotna w tym zakresie jest treść posiadanego przez wnioskodawcę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Jeżeli wykonywane przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności ze względu na ich klasyfikację wg PKWiU nie są wymienione w wykazie usług których świadczenie nie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem może podlega opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Usługi kompleksowej obsługi biurowej mają następujące symbole PKWiU:
PKWiU 1997 - 74.83.15 Usługi obsługi biurowej pozostałe
PKWiU 2004 - 74.85.15 Usługi związane z pracami sekretarskimi pozostałe

Aby właściwie ocenić przedmiotową kwestię trzeba wziąć pod uwagę grupowanie statystyczne "Usługi obsługi biurowej pozostałe", gdyż jest szersze od właśnie tych „pozostałych” (czyli od /kody PKWiU 1997/: usług przyjmowania telefonów 74.83.11, usług powielania 74.83.12, usług tłumaczeń 74.83.13-14, usług) i lepiej oddaje istotę tych usług, które przecież nie ograniczają się tylko do odbierania telefonów i powielania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »