reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Inne > Darowizny kościelne - z limitem lub bez

Darowizny kościelne - z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty, możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Nielimitowane odliczenie z tytułu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą

Jest taka ulga podatkowa, która nie ma żadnych limitów. Otóż możemy odliczać od dochodu każdą kwotę darowiznyna działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych

Chodzi tu o darowizny odliczane od dochodu przed opodatkowaniem na podstawie przepisów innych ustaw niż ustawa o PIT. Dotyczy to w szczególności ustaw regulujących stosunki RP z kościołami. Jedynym limitem ograniczającym odliczenie jest tu wysokość dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.

Taką możliwość odliczenia potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 14 marca 2005 r. (sygn. akt FPS 5/04).

Są jednak 3 warunki skutecznego odliczenia:

1) musimy przekazać darowiznę na rzecz kościelnych osób prawnych wyszczególnionych w np. ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (np. Caritas, parafie, zakony). Z darowizny musi wynikać wyraźnie, że jest ona dana na działalność charytatywno-opiekuńczą tych podmiotów.

2) musimy również dysponować, w momencie dokonywania odliczenia wystawionym przez obdarowanego, pokwitowaniem odbioru darowizny,

3) jesteśmy również zobligowani uzyskać sprawozdanie obdarowanego podmiotu o przeznaczeniu tej darowizny na tę działalność w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny.

Sprawozdanie to powinno jasno wskazywać, jakie kwoty, kiedy i na jaki cel zostaną wydatkowane.

Darowizna na cele kultu religijnego

Wypełniając PITa możemy pomniejszyć nasz dochód przed obliczeniem podatku również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów, parafii, ale nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Jako cele kultu religijnego uznawane są przez organy podatkowe (ustawa o PIT niestety nie definiuje tego pojęcia) np. budowa czy remont kościoła, zakup wyposażenia świątyni.


W umowie darowizny lub w tytule polecenia przelewu musimy wpisać „na cele kultu religijnego”. Możemy również dopisać konkretnie, że np. darujemy określoną kwotę „na budowę kościoła”.

Uwaga !


Możesz odliczyć kwotę dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6% dochodu. Jeżeli dokonałeś więcej niż jednej darowizny na różne cele (chodzi tu o darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego i na cele krwiodawstwa) i chcesz je odliczyć - łączna kwota odliczeń z powyższych tytułów nie może przekroczyć w rozliczeniu za dany rok kwoty stanowiącej 6% Twojego dochodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zaliczki w VAT – problemy z rozliczeniem po zmianach (PDF)14.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama