reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Czy dofinansowanie lub sfinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wycieczki, wczasów przez pracodawcę pracownikowi albo emerytowi lub renciście jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Ale tymi rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi – one nie są zwolnione z PIT.

Z kolei pkt 38 w art. 21 ust. 1 ww. ustawy o PIT stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej
w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

Reasumując - sfinansowanie (dofinansowanie) z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zgodne z regulaminem świadczeń socjalnych, wypoczynku (np. wycieczki, wczasów):

- pracownika korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości nieprzekraczającej kwoty 380 zł (w ramach rocznego limitu),

- emeryta lub rencisty korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości nieprzekraczającej kwoty 2 280 zł (w ramach rocznego limitu).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama