| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Rozliczenie za 2012 rok, to ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, którzy uzyskują roczne dochody ponad 112.000,- zł brutto.

Odliczenie można stracić

Jeżeli w trakcie roku dziecko wstąpiło w związek małżeński albo na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych), to rodzice tracą prawo do ulgi począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym to nastąpiło. Jeżeli więc dziecko zawarło związek małżeński np. w sierpniu, to istnieje możliwość odliczenia od podatku łącznie 648,69 zł (7 x 92,67 zł), czyli do lipca włącznie.

Czy rodzicom przysługuje ulga na dziecko uczące się w szkole oficerskiej?

Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka?

Inną sytuacją, która pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej jest uzyskanie przez dziecko dochodów (bez względów na ich wysokość) opodatkowanych podatkiem linowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową lub podatkiem tonażowym.

Odlicz w zeznaniu i wypełnij załącznik PIT-O

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym. W składanym załączniku podajemy liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia.

Trzeba jednak być gotowym by na żądanie fiskusa przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1) odpis aktu urodzenia dziecka;

2) zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;

3) odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą

między rodziną zastępczą a starostą;

4) zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Na takie sprawdzenie fiskus ma 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Składając więc rozliczenie za 2012 r. trzeba być przygotowanym na kontrolę zeznania i prawa do ulgi do końca 2018 r.

W przyszłym roku dla jednych więcej, dla innych mniej

Od 2013 roku nie każdy skorzysta już z ulgi prorodzinnej, za to niektórzy odliczą więcej (czyli w 2014 r. rozliczając się za 2013 r). Wszystko zależy od liczby dzieci oraz dochodów.

Osoby z jednym dzieckiem i dochodami rocznymi powyżej 112 tys. zł stracą prawo do ulgi.

Natomiast osoby, które mają co najmniej trójkę dzieci zwiększą odliczaną kwotę o 50% na trzecie dziecko. W przypadku co najmniej czwórki dzieci dodatkowo kwota odliczenia na czwarte i każde następne dziecko rośnie o 100%. Bez zmian natomiast pozostanie sytuacja podatkowa rodziców dwójki dzieci i to bez względu na wysokość dochodów.

Katarzyna Rola-Stężycka,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »