| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Które stypendia są zwolnione z PIT

Które stypendia są zwolnione z PIT

Część stypendiów, np. te otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym, są całkowicie zwolnione z PIT. Jednak niektóre stypendia korzystają ze zwolnienia podatkowego tylko do wysokości limitu (380 zł) określonego w ustawie o PIT.

W takiej sytuacji  stypendia są przyznane i wypłacane na podstawie przepisów o systemie oświaty i pochodzą ze środków budżetu państwa lub budżetu gminy. Dlatego też korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT. W tym przypadku nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium.

Płatnicy stypendiów będący jednostkami organizacyjnymi uczelni, placówkami naukowymi, zakładami pracy oraz innymi jednostkami organizacyjnymi, jeżeli wypłacają podatnikom wyłącznie stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT, sporządzają jedynie informację PIT-8S.

Płatnik może nie pobierać zaliczek na PIT. W przypadku gdy stypendysta przed pierwszą wypłatą stypendium złoży płatnikowi oświadczenie, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów, a wysokość stypendium nie przekracza miesięcznie 380 zł, to płatnik nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy.

Natomiast jeżeli brak jest takiego oświadczenia płatnik zobowiązany jest do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od każdej kwoty wypłaconego stypendium.

Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 pkt 39, pkt 40, pkt 40b, ust. 10, art. 29-30b i art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

- art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.).

.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »