REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewolucja systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK

Ewolucji systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK/ fot. Fotolia
Ewolucji systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne kontrole podatkowe przy wykorzystaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to nowa rzeczywistość firm. Ewolucja systemu podatkowego z tym związana jest wyzwaniem dla przedsiębiorców, ale też stwarza nowe możliwości. Podkreśla się m.in., że przedsiębiorstwa, które wcześniej nauczą się obsługiwać JPK i sprawdzać jego poprawność mają większą szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej.

Autopromocja

O tym, jak przygotować się do zmian opowiedzieli eksperci podczas konferencji „Perspektywa rozwoju systemu podatkowego i jego wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce”, poświęconej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu (JPK), która odbyła się 30 czerwca, a zatem w przeddzień wejścia w życie przepisów wprowadzających nowy rodzaj kontroli podatkowych, przy wykorzystaniu struktur logicznych JPK.

Jednolity Plik Kontrolny - interpretacja ogólna Ministra Finansów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ana Mascarenhas, Szefowa Zespołu Kontroli Podatkowej, ekspert ds. JPK w Portugalii, Min. Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskim oddziałem Sage, a także Marcin Sidelnik, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, dyskutowali na temat szans i wyzwań związanych ze startem  ewolucji systemu podatkowego. Eksperci ocenili, że zmiany są konieczne i mogą przynieść wiele korzyści, natomiast przedsiębiorcy powinni dobrze przygotować się do komunikacji z administracją państwową w nowych warunkach.

Przedsiębiorcy pełni obaw

System podatkowy w Polsce przechodzi przyspieszoną ewolucję technologiczną. Już od 1 lipca podatnicy prowadzący księgi przy pomocy oprogramowania komputerowego mają obowiązek zbierania, przechowywania oraz raportowania danych do urzędów skarbowych za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tymczasem, jak wykazało badanie (przeprowadzone przez firmę Sage wśród 100 przedsiębiorstw, w dniach 17-24 marca 2016), niemal połowa przedsiębiorców deklaruje brak przygotowania do sprostania wymogom e-kontroli podatkowych. Obawiają się braku wpływu na ilość i jakość kontrolowanych danych, które muszą przygotować w krótkim czasie.  

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Korzyści z  JPK

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, spełnienie obowiązku prawnego związanego z wdrożeniem JPK w firmie niesie ze sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim skróci się czas kontroli inspektorów skarbowych, co znacznie ograniczy ingerencję w działalność firmy. Sprawnie przeprowadzona kontrola podatkowa, przy użyciu dobrze działającego oprogramowania może potrwać jedynie kilka minut. Wystarczy, że przedsiębiorca zapisze na nośniku odpowiedni plik z żądanym przez kontrolerów zakresem danych.


Raportowanie bez ryzyka                                            

Trzeba pamiętać, że JPK nie da się odczytać bez odpowiedniego programu. Istnieje więc ryzyko, że wygenerowany plik będzie zawierał błędy, a podatnik nie będzie nawet o nich wiedział. Wysłanie wadliwego raportu może narażać przedsiębiorcę na sankcje karno-skarbowe. Warto zabezpieczyć swoją firmę przed takim ryzykiem stosując skuteczne narzędzia. Jednym z nich jest Sage e-Audytor, czyli internetowa platforma do sprawdzania poprawności plików kontrolnych. Platforma sprawdzi każdy plik, niezależnie od rodzaju programu w jakim został wygenerowany. Co niezwykle ważne, Sage e-Audytor potrafi nie tylko wykryć błędy samego JPK, ale także sprawdzić, czy żądane przez urząd skarbowy zapisy w księgach podatkowych są prawidłowe. Platforma dokładnie wskazuje również miejsca pomyłek w prowadzonej księgowości.

Elektronicznie kontrole podatkowe to prawdziwy przełom, który daje nam niezwykle cenną możliwość sprawdzenia poprawności danego pliku, a dodatkowo jego merytorycznej zawartości. To wielkie ułatwienie, które jest jednak możliwe jedynie przy zgodnej współpracy elementów systemu informatycznego – mówił Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Sage.

Konsekwencje niezłożenia plików JPK w terminie

Jednolity Plik Kontrolny – potrzebny podpis elektroniczny

Szansa na lepsze standardy

Najnowsze, majowe nowelizacje w Ordynacji podatkowej drastycznie przyspieszyły ewolucję podatkową dotyczącą e-kontroli. Od teraz duże firmy wraz z deklaracjami VAT muszą raportować dane dotyczące tego podatku także w postaci JPK. Firmy sektora MSP będę miały   taki obowiązek już od 1 stycznia 2017 r. Zatem czasu do wdrożenia odpowiednich rozwiązań informatycznych jest znacznie mniej niż przypuszczano. Co prawda, wedle wcześniejszych ustaleń tzw. okres ochronny wobec mniejszych firm ma obowiązywać do 1 lipca 2018 r., jednak warto pamiętać, że takie programy, jak Sage Symfonia ERP są gotowe do generowania wszystkich struktur już teraz. Co z kolei pozwala na wcześniejsze zaplanowanie funkcjonowania firmy, zgodnego z wymaganiami JPK.

JPK - doświadczenia innych krajów

Polska jest jednym z kilku krajów europejskich, które zdecydowały się na wdrożenie opracowanego przez OECD standardu JPK. Jednym ze światowych pionierów w informatyzacji procesów komunikacyjnych między podatnikami a fiskusem jest Portugalia. W 2008 r. firma Sage wdrażała rozwiązania JPK na tamtejszym rynku. Szybkie i skuteczne e-kontrole uszczelniły system podatkowy i zwiększyły wpływy do tamtejszego budżetu. Oczekiwania wobec JPK na polskim gruncie są zbliżone. Natomiast przedsiębiorstwa, które wcześniej nauczą się obsługiwać JPK i sprawdzać jego poprawność mają większą szansę na zdobycie przewagi wśród konkurencji. 

Jednolity Plik Kontrolny jest jednym z elementów w procesie uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. Ministerstwo Finansów wprowadzało to rozwiązanie pod presją powiększającej się od wielu lat luki w podatku VAT. JPK to instrument, który pozwala porównać czy zadeklarowany podatek VAT do odliczenia na podatnika A pojawił się u podatnika B. Oprócz możliwości kontroli i detekcji nieprawidłowości JPK, jako część  informatyzacji systemu, zmniejszy koszty ponoszone przez administracje podatkową – wyjaśniał Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

Źródło: Sage

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA