REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikroprzedsiębiorcy z obowiązkiem przesyłania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Mikroprzedsiębiorcy z obowiązkiem przesyłania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r. /shutterstock.com
Mikroprzedsiębiorcy z obowiązkiem przesyłania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2017 r. kolejna tura przedsiębiorstw (małe i średnie) została objęta Jednolitym Plikiem Kontrolnym (JPK). Następne w kolejności będą mikrofirmy. Standardem staje się przesyłka przez internet danych o VAT (JPK_VAT). Jak wygląda ten standard, czyli jak tworzyć pliki JPK, które od 2018 r. będą obowiązkowe już dla wszystkich przedsiębiorców.

JPK_VAT 2018 – nowe procedury

Autopromocja

W kontakcie z fiskusem będziemy się posługiwać ustandaryzowanym zbiorem naszych księgowych i podatkowych danych, o ustandaryzowanym układzie i formułach, tj. Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

Nazwa zbioru danych

Przeznaczony do nich format JPK

Księgi rachunkowe

JPK_KR

Wyciąg bankowy

JPK_WB

Magazyn

JPK_MAG

Faktury VAT

JPK_FA

Ewidencja zakupów i sprzedaży VAT ujęte w deklaracji VAT

JPK_VAT

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

JPK_PKPIR

Ewidencja przychodów

JPK_EWP

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Mikroprzedsiębiorca ma rok na oswojenie się z procedurą przesyłki informacji o swojej działalności w formacie JPK. Wdrażanie jednolitych raportów zostało rozłożone w czasie.

Obowiązkowa comiesięczna przesyłka JPK_VAT od:

Na życzenie fiskusa pozostałe pliki JPK od:

Duże firmy

1 lipca 2016 r.

1 lipca 2016 r.

Średnie firmy

1 stycznia 2017 r.

1 lipca 2018 r.

Małe firmy

1 stycznia 2017 r.

1 lipca 2018 r.

Mikro firmy

1 stycznia 2018 r.

1 lipca 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status mikroprzedsiębiorcy w 2018 r. będzie miał ten, kto przynajmniej w jednym z zamkniętych na dzień 1 stycznia 2018 r. lat – a zatem w 2016 r. lub 2017 r. – spełni łącznie dwa warunki:

  • jego średnioroczne zatrudnienie nie przekroczy 10 osób (pełne etaty, bez osób na urlopach macierzyńskich czy ojcowskich, bez stażystów) oraz
  • jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych lub suma aktywów bilansu nie przekroczą równowartości w złotych 2 mln euro.

Kwotę przeliczeń na złote za rok 2016 poznamy 30 grudnia 2016 r. i odpowiednio później dla roku 2017 r.

Utrudnienia dla mikrofirm

JPK_VAT to dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców. Ewidencje w tym formacie trzeba będzie wysłać nawet, jeśli w danym miesiącu będą zerowe. Trzeba będzie je wysyłać także niezależnie od wysyłki deklaracji VAT.

Póki co JPK_VAT musi być opatrzony bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czyli e-podpisem z certyfikatem, za który trzeba zapłacić. O ile jest on popularnym narzędziem wśród dużych, średnich czy nawet małych firm, nie jest tak często używany wśród mikrobiznesów. Resort Finansów rozważa, aby mikroprzedsiębiorca mógł przesyłać JPK bez niego. Trzeba czekać na decyzję.

Zobacz: VAT 2018


Jak wygenerować JPK_VAT z kwalifikowanym podpisem

Generalnie opcja wygenerowania JPK_VAT pojawia się już w programach przeznaczonych do prowadzenia ksiąg i ewidencji rachunkowo-podatkowych, co sprowadza się w praktyce do tego, że raporty JPK przedsiębiorca będzie generować, zaciągając zbiory danych wprowadzone przez niego samego do programów, które obsługują jego działalność.

W skrócie będą to te same zbiory, na podstawie których generuje się deklaracje VAT, bo w pliku JPK_VAT ujmowane będą dokładnie te dokumenty, które muszą być uwzględnione w deklaracji VAT, czyli np. faktury wewnętrzne tworzone do odwrotnego obciążenia. Zmiana dotychczasowego sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów VAT nie będzie konieczna.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Tak samo nie będzie koniecznie tworzenie na siłę nowych ewidencji. Przykładowo, jeśli jako mikroprzedsiębiorca nie będziemy prowadzili magazynu, podczas kontroli fiskusa kontroler nie będzie mógł wymagać od nas JPK_MAG, zwłaszcza, że musiałby wskazać, jakiego konkretnie magazynu plik miałby dotyczyć.

Poza importem danych trzeba będzie podać nazwę i – uwaga – kod urzędu skarbowego, do którego przesyłamy deklaracje VAT oraz podpisać JPK bezpiecznym elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Bramka Ministerstwa wystawi potwierdzenie odebrania pliku – na kształt dobrze znanych UPO.

JPK_VAT powinien być sporządzony za pomocą aplikacji klienckiej do ściągnięcia ze strony www.mf.gov.pl w zakładce „Kontrola Skarbowa”, „Jednolity Plik Kontrolny”. Można też przygotować ewidencję VAT zgodnie ze specyfikacją interfejsów usług JPK, o których więcej również pod powyższym adresem. Muszą się w niej znaleźć w szczególności:

  • dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
  • wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego,
  • kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego,
  • kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także
  • inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym VAT kontrahenta (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, Dz.U. z 2016 r., poz. 1579).

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA