| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

Niemniej jednak, w przedstawianym przypadku moment cofnięcia skargi był nieco nietypowy, bo sprawa została już rozstrzygnięta przez WSA, a potem dotarła jeszcze do NSA. Dlatego sędziowie nabrali wątpliwości, czy w takich okolicznościach również stosuje się zwykłe zasady dotyczące skutków cofnięcia skargi. Po przeanalizowaniu przepisów p.p.s.a. rozstrzygnęli te wątpliwości na korzyść podatnika. Dlatego WSA wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego, w którym orzeczono o tym, że uiszczony wpis powinien być zwrócony z kasy sądu. 

Jakie są koszty postępowania przed NSA w 2012 r.?

Trzeba zaznaczyć, że takie rozstrzygnięcie nie miało żadnego wpływu na kwestię kosztów postępowania kasacyjnego (przed NSA), uruchomionego przez Dyrektora IS. Składając skargę kasacyjną, właśnie dyrektor uiszczał wpis sądowy.

Ponieważ NSA przyznał mu rację, w wyroku kasacyjnym zawarto postanowienie, że dyrektorowi należy się zwrot kosztów postępowania kasacyjnego, obejmujący m.in. wartość wpisu. Zobowiązanym do takiego zwrotu był przeciwnik procesowy dyrektora, czyli podatnik.

Z drugiej strony, wpis od skargi kasacyjnej wynosi 50% wpisu uiszczanego za skargę wnoszoną do sądu pierwszej instancji, więc także tutaj podatnik trochę zaoszczędził.

Szczegółowe informacje na temat wysokości wpisów od różnych rodzajów skarg znajdą Państwo w rozporządzeniu z 16 grudnia 2003 r., które można przeczytać w serwisie NSA.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »