| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Czy następca prawny może skorzystać z interpretacji indywidualnej wydanej dla podatnika

Czy następca prawny może skorzystać z interpretacji indywidualnej wydanej dla podatnika

Następca prawny podatnika może skorzystać z ochrony, wynikającej z indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyłącznie wówczas, gdy podatnik, któremu udzielono tej interpretacji, zastosował się do niej przed dniem wstąpienia w prawa tego podatnika (przez połączenie bądź przejęcie). Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby ona jego poprzednikowi prawnemu.

Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby jego poprzednikowi prawnemu.

Nadzieja na ujednolicenie stanowiska

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w komentowanym wyroku wydaje się być prawidłowe, aczkolwiek może budzić pewne kontrowersje. Jego istotą jest uznanie przez Sąd za wadliwe stanowiska, że spółka przejmująca może korzystać z przedmiotowej ochrony (wynikającej z wydanej interpretacji indywidualnej) nawet w sytuacji, gdy poprzednik prawny nie zastosował się do interpretacji indywidualnej.

Kwestia sukcesji praw wynikających z interpretacji może być skomplikowana, bo dotyka samego charakteru tego instrumentu prawnego, który jest rozumiany niejednolicie. Wydaje się, że podatnik skupił się w omawianym sporze (a tym samym -  sąd w omawianym wyroku) na kwestii sukcesji praw jako takiej oraz na charakterze instytucji interpretacji.  Uzasadnienie wyroku zawiera natomiast mniej rozważań na temat charakteru samego skutku ochronnego w sferze prawa materialnego.

Można bowiem przyjąć, że ochrona wynikająca z interpretacji indywidualnej ma postać swoistego zwolnienia podatkowego, którego przesłanką jest zastosowanie się podatnika do stanowiska organu w danym stanie faktycznym. W takim ujęciu przepisy statuujące ochronę wynikającą z interpretacji podatkowej mają charakter materialno-prawny i stanowią „przepisy podatkowe” w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Skutki zastosowania się podatnika do interpretacji indywidualnej, która uległa zmianie

Przepis art. 93 Ordynacji podatkowej przewiduje natomiast jasno, że sukcesji podatkowej podlegają prawa i obowiązki podatników, wynikające z owych „przepisów podatkowych”.

Jeżeli więc spółka przejmująca wstępuje w podatkowe prawa i obowiązki spółki przejmowanej (np. prawa do zastosowania danego zwolnienia przedmiotowego w podatku CIT, o którym mowa w art. 17 ustawy o CIT), również wspomniane swoiste zwolnienie od podatku lub płatności odsetek, wynikające z ochronnej funkcji interpretacji podatkowej, powinno przechodzić na tą spółkę przejmującą.

Wydaje się jednak, że w omawianej sprawie wątek ten nie był dostatecznie analizowany.

Warto mieć na względzie, że kwestia „dziedziczenia” ochrony wynikającej z interpretacji indywidualnej nie jest jeszcze przesądzona.

Komentowany wyrok raczej nie rozstrzyga ostatecznie  wątpliwości w tym zakresie, ponieważ inne składy orzekające mogą przyjąć inną optykę. Czas pokaże czy kwestia ta zostanie przesądzona uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, czy też linia orzecznicza w sposób spontaniczny ukształtuje się w określony sposób.

Przemysław Antas, aplikant radcowski, starszy konsultant w Zespole ds. Postępowań Podatkowych działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »