| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (również spółki akcyjnej) odpowiadają zasadniczo za jej niezapłacone podatki jeżeli nie można ich wyegzekwować od samej spółki. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego organ podatkowy ma obowiązek prowadzić postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. wobec wszystkich członków zarządu mogących ponosić taką odpowiedzialność (czyli będących w zarządzie w danym okresie), a nie tylko wobec niektórych z nich.

Od lat wątpliwości budziła kwestia czy postępowanie mające za przedmiot odpowiedzialność podatkową członków zarządu spółki z o.o., może być prowadzone przeciwko osobie wybranej przez organy podatkowe, czy też musi być prowadzone przeciwko wszystkim osobom, które odpowiedzialność taką mogą ponosić w danym przypadku.

Zgodnie z art. 366 kodeksu cywilnego (w prawie podatkowym nie ma definicji odpowiedzialności solidarnej) solidarna odpowiedzialność dłużników polega na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Czyli z tego przepisu wynikać by mogło na pozór, że organy skarbowe mogą sobie wybrać najzamożniejszego członka zarządu i wobec niego prowadzić postępowanie w sprawie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.

Otóż zdaniem NSA wyrażonym w uchwale siedmiu sędziów z 9 marca 2009 r. (sygn. akt I FPS 4/08) tak być nie może.

Przede wszystkim dlatego, że na podstawie art. 108 § 1 ordynacji podatkowej o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. A dopóki zatem decyzja taka wobec osoby trzeciej nie zapadnie nie można jej traktować za dłużnika. Dlatego też nie można też stosować do tej osoby zasad solidarnej odpowiedzialności, bo dotyczy ona dłużników. Dopiero jak fiskus stwierdzi jacy członkowie zarządu spółki są dłużnikami (odpowiadają za konkretne zaległości podatkowe), można wybrać np. jednego z nich (z największym majątkiem) i prowadzić wobec niego egzekucję stosując zasadę solidarnej odpowiedzialności.

Stąd obowiązkiem organu podatkowego jest wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich przeciwko wszystkim osobom mogącym taką odpowiedzialność ponosić.

Dodatkowym argumentem jest to, że osoba, która zostanie uznana za dłużnika i od której wyegzekwowano zaległości podatkowe spółki musi wiedzieć wobec komu ma skierować roszczenia regresowe. Dowiedzieć się tego może tylko z decyzji podatkowej organu podatkowego, która wyczerpująco określi krąg dłużników. Sąd cywilny, do którego trafić musi powództwo regresowe nie jest organem uprawnionym do określania kręgu dłużników podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »