| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak dokumentować udzielanie skonta

Jak dokumentować udzielanie skonta

Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację?

PRZYKŁAD

Spółka udziela skonta za terminowe regulowanie należności w wysokości 3%. 22 sierpnia wystawiła fakturę na kwotę 10 000 brutto (w tym 23% VAT), z zastrzeżeniem, iż udziela skonta w wysokości 3% kwoty brutto, pod warunkiem że należność zostanie uregulowana do 31 sierpnia. Kontrahent zapłacił 30 sierpnia i skorzystał ze skonta. 31 sierpnia spółka wystawiła fakturę korygującą obniżającą VAT. Kontrahent odebrał ją 2 września w siedzibie spółki, dlatego w deklaracji za wrzesień może obniżyć obrót na podstawie faktury korygującej.

Byłoby inaczej, gdyby zawierane przez Państwa umowy przewidywały nie tyle przyznawanie skonta za terminową zapłatę, ile podwyższenie ceny ze względu na nieterminową zapłatę. W takich przypadkach zasadne byłoby wystawianie najpierw faktury dokumentującej sprzedaż po niższej cenie, a następnie - w razie braku zapłaty w ustalonym terminie - faktury korygującej podwyższającej cenę (faktury korygującej, o której mowa w § 14 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).

• art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054

• § 13 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK