| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Klientowi, który wynajął u nas samochód, przekazaliśmy nasze kurtki z logo firmy. Wydaliśmy je z magazynu (pełna księgowość). Kurtki te mają znaczną wartość. Czy fakt ich wydania powoduje obowiązek opodatkowania VAT?

Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że podatnik przekazał nabywcy usługi najmu samochodu kurtki ze swoim logo. Czynność ta ma wpłynąć na prowadzoną przez podatnika działalność gospodarczą poprzez identyfikowanie logo zamieszczonego na kurtkach przekazanych usługobiorcy ze świadczonymi przez firmę usługami. Wpłynie to na promocję własnej marki, utrzymanie klienta, a w rezultacie da oczekiwany wzrost przychodów ze sprzedaży. Jednak mimo że przekazane nieodpłatnie kurtki z logo przedsiębiorcy mają służyć prowadzonej przez niego działalności, czynność ta podlega obecnie opodatkowaniu VAT, jeżeli:

1) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytej odzieży,

2) towary te nie stanowią prezentów o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Bez znaczenia pozostaje fakt, że nieodpłatne przekazanie odzieży z logo firmy nastąpiło na cele związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika.

Wyłączeniu z opodatkowania VAT nadal podlegają te towary przekazane nieodpłatnie, których wartość jest nieduża, tzn. spełniające warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Jednak w związku z tym, że Czytelniczka wskazała, iż przekazane towary miały znaczną wartość, można przypuszczać, że przekraczają one limity ustalone dla prezentów o małej wartości, wobec czego nie można wyłączyć ich opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Więcej na ten temat w Biuletynie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »