| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Trudniej uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane po rozwodzie

Trudniej uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane po rozwodzie

Po rozwodzie zwrot VAT za materiały budowlane nabyte do budowy (remontu) domu lub mieszkania uzyska ten z byłych małżonków, którego nazwisko widnieje na fakturach za te materiały. Dla zwroty VAT nie ma m.in. znaczenia, który z małżonków spłaca kredyt za który kupiono materiały budowlane.

Faktury za materiały budowlane (aby uprawniały do zwrotu części VAT) powinny być wystawione na wnioskodawcę tj. na podmiot, który zamierza wnosić o zwrot. Jedyny wyjątek dotyczy małżonków. Otóż ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym traktuje ich w sposób szczególny tj. jako jeden podmiot mogący ubiegać się o zwrot wydatków w ramach pojedynczego limitu zwrotu. Ustawa przewiduje bowiem, że małżonkowie mogą składać wnioski albo oddzielnie (dwa wnioski małżonków), albo łącznie (jeden wspólny wniosek).

We wspólnym wniosku małżonkowie mogą domagać się zwrotu części wydatków poniesionych przez któregokolwiek z nich. Faktury dokumentujące wydatki, których ma dotyczyć zwrot, mogą być wystawione zarówno na jednego, jak i na drugiego małżonka. Konsekwencją złożenia wspólnego wniosku jest to, że małżonkowie otrzymują wspólny zwrot.

Natomiast po rozwodzie każdy z rozwiedzionych (aby uzyskać zwrot VAT) musi złożyć wniosek indywidualnie i posiadać faktury wystawione na własne nazwisko.

Bywają sytuacje, że jeden z rozwiedzionych byłych małżonków zatrzymuje po podziale majątku dom i spłaca kredyt zaciągnięty na budowę domu. Tak było w przypadku pewnej pani, która złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, czy może uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, jeżeli dysponuje fakturami wystawionymi na jej byłego męża. Warto dodać, że faktury te zostały zapłacone z kredytu zaciągniętego wspólnie, który po rozwodzie spłaca rozwiedziona wnioskodawczyni.

 Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja z 9 lipca 2012 r. - nr ITPB2/415-349/12/IL) ... z uwagi na to, iż nie spełnia Pani jednego z obligatoryjnych warunków uzyskania zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych tj. nie posiada Pani faktur wystawionych na Pani nazwisko, nie przysługuje Pani prawo do ww. zwrotu.

Organ podatkowy podkreślił, iż ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie uzależnia prawa do zwrotu od źródła finansowania poniesionych wydatków. Zatem nie ma znaczenia fakt, kto spłaca kredyt, za który kupowano materiały budowlane.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK