REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nazwy towarów w kasie fiskalnej i na paragonach w 2013 roku

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak szczegółowe nazwy powinny być obecnie podawane na paragonach? Czy do 30 września 2013 r. możemy podawać tylko nazwę określonej grupy towarów (np. „nabiał”), czy też musi to być szczegółowa nazwa towaru?

 RADA

Autopromocja

Na paragonach powinny być podawane na tyle szczegółowe nazwy, aby pozwalały na jednoznaczną identyfikację towarów lub usług. Nie jest zatem prawidłowe stosowanie na paragonach ogólnych nazw towarów lub usług, np. „nabiał”, również do 30 września 2013 r. Z informacji udzielanych przez Ministerstwo Finansów oraz organy podatkowe wynika, że w praktyce obowiązek podawania na paragonach szczegółowych nazw towarów i usług będzie egzekwowany w pełni po 30 września 2013 r. Obecnie nie wynika on wprost z przepisów.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. zostały znowelizowane przepisy określające wymaganą treść paragonów fiskalnych. Z nowych przepisów wynika m.in., że paragon fiskalny powinien zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Określenie przez Ministra Finansów wymogu stosowania nazwy „pozwalającej na jednoznaczną identyfikację” oznacza zatem konieczność wskazywania na paragonach szczegółowych nazw towarów lub usług.

Jednak na podstawie przepisów przejściowych (§ 37 rozporządzenia) do 30 września 2013 r. możemy stosować dotychczasowe zasady ewidencjonowania, w tym również oznaczanie produktów na paragonie według starych zasad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak jednocześnie wynika z przepisów przejściowych rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy mogą używać dotychczasowych kas bezterminowo (również po 30 września 2013 r.). Nawet gdy nie ma możliwości dostosowania ich do nowych zasad, będzie je można nadal stosować. Jeśli jednak istnieje techniczna możliwość dostosowania takich kas do nowych przepisów, na podatnikach ciąży obowiązek dokonania (a w zasadzie zlecenia uprawnionemu podmiotowi) takiego dostosowania (do końca września 2013 r.).

Oznacza to, że do końca września br. nazwy sprzedawanych towarów i usług mogą być oznaczane według dotychczasowych zasad. Przed 1 kwietnia 2013 r. z przepisów wprost wynikał jedynie obowiązek umieszczania na paragonach nazwy towaru lub usługi i ewentualnie opisu towaru lub usługi stanowiącego rozwinięcie tej nazwy.

Nowy przepis nie oznacza jednak zmiany w zasadach oznaczania towarów i usług na paragonie. Obowiązek ten nie jest w istocie nowy. Mimo że nie wynika to wprost z przepisów, zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne jednoznacznie uznają, że paragony powinny zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2010 r. (sygn. I FSK 63/09), wydanym na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów:

(...) podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby - z jednej strony - pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowości rozliczenia podatku, a z drugiej - zapewniały konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Stosowanie na paragonach nazw grupowań towarów i usług jedynie według klasyfikacji PKWiU nie spełnia tych wymogów, skoro jedną z nadrzędnych funkcji paragonu jest umożliwienie konsumentowi sprawdzenia tego, co kupił i po jakiej cenie.

Dlatego w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów informacji przeczytać można, iż:

(...) nie jest prawdą, że obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

Nazwa na paragonie fiskalnym - wyjaśnienia MF

Odliczenie VAT od samochodów - 50% odliczenia przez 5 lat

Zmiany w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r.

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej

 

Z kolei w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 kwietnia 2013 r. (sygn. ILPP2/443-141/13-2/MR) przeczytać można, że:

(...) nieprawidłowe jest oznakowanie przez Zainteresowaną towarów na paragonie fiskalnym, gdyż ujęte są nazwy towarów w ramach grup towarowych, a nie według nazw jednostkowych, co uniemożliwia ich właściwe przyporządkowanie do stawki podatku.

Powoduje to, że brak obowiązku dostosowania „starych” kas do nowych przepisów (jeżeli nie istnieje techniczna możliwość takiego dostosowania) nie wyłącza obowiązku stosowania na paragonach szczegółowych nazw towarów i usług. Nie jest zatem prawidłowe (i nie było przed 1 kwietnia 2013 r.) stosowanie na paragonach ogólnych nazw towarów lub usług, np. „nabiał”. Na paragonach wskazywane powinny być już teraz, a nie dopiero po 30 września 2013 r., nazwy towarów lub usług pozwalające ustalić, jaki konkretnie towar lub usługa zostały nabyte.

Przykład

Sklep spożywczy ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Na drukowanych paragonach nie wystarcza ogólna nazwa „nabiał”. Zbyt ogólne są również takie nazwy, jak „twaróg”, „ser żółty” czy „śmietana” (chyba że sklep sprzedaje tylko jeden rodzaj twarogu, sera żółtego czy śmietany). Sklep powinien stosować nazwy poszczególnych towarów pozwalające na jednoznaczną ich identyfikację. Na przykład paragony dokumentujące sprzedaż twarogu powinny zawierać nazwę rodzaju twarogu (np. „twaróg tłusty”, „twaróg chudy”), a w przypadku sprzedaży twarogu tego samego rodzaju różnych producentów - również nazwy (lub skrócone nazwy) producenta (np. „twaróg tłusty X” oraz „twaróg tłusty Y”).

 

Wydaje się jednak, że egzekwowanie przez organy podatkowe tego wymogu zacznie się dopiero po 30 września 2013 r. Taki scenariusz sugeruje Ministerstwo Finansów, które w opublikowanej na swoich stronach internetowych informacji stwierdza, że nowe rozporządzenie w sprawie kas:

(...) wskazuje, że z upływem 30 września 2013 r. podatnicy będą zobowiązani w pełni realizować przewidziany w przepisie wymóg wskazywania nazwy, która pozwoli na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi.

Podobne stanowisko zajął np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w cytowanej interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2013 r., zastrzegając, że:

(...) nie oznacza to jednak, że obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego, np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• § 8 ust. 1 pkt 6 oraz § 35 i 36 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

CZYTAJ TAKŻE

„Jak ewidencjonować na kasie sprzedaż opodatkowaną od marży” - BV nr 9/2013 - dostępny na www.bv.infor.pl

„Czy trzeba ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej na nowych zasadach od 1 kwietnia br.” - BV nr 8/2013 - dostępny na www.bv.infor.pl

„Czy podatnicy prowadzący e-sklepy muszą ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej” - BV nr 5/2013 - dostępny na www.bv.infor.pl

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA