| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce

Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce

Jak rozliczyć VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

Podsumowując, należy zatem wskazać, iż, w przypadku, gdy nabywca nie będzie zarejestrowany jako podatnik VAT na terytorium państwa członkowskiego UE, do którego będą przemieszczane towary (i nie rozliczy tam ww. transakcji jako WNT), miejscem dokonania WNT, a zarazem jej opodatkowania, będzie:

1. kraj zakończenia transportu oraz

2. terytorium Polski (kraj właściwy ze względu na podany numer VAT PL).

 

Jednocześnie rozliczając WNT na terytorium Polski, nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Transakcja nie będzie zatem dla niej neutralna na gruncie podatku VAT w Polsce, gdyż przedsiębiorca będzie zmuszony rozliczyć podatek należny, nie mając jednocześnie prawa do odliczenia tego podatku.

 

Powyższe wynika z obowiązującego od 1 kwietnia 2013 r. art. 88 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c (z tytułu WNT), w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru, o którym mowa w art. 97 ust. 10 (VAT PL), w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

 

 Anna Resiak,

 Kierownik zespołu ds. podatku VAT ECDDP

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK