| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?

Jak zatem wynika z poz. 1 załącznika nr 4 do ustawy, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, usługi klasyfikowane do PKWiU 55.23.15 są zwolnione z VAT jedynie w zakresie usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich.

Tym samym usługi agroturystyczne jako zaklasyfikowane do PKWiU ex 55.2 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT jako wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy.

Ważne!

Zwolnione z podatku od towarów i usług są jedynie usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich.

Jak wynika z pytania, Czytelnik będzie się rozliczał z tytułu działalności agroturystycznej jako podatnik VAT. Zatem będzie zobowiązany do wystawiania faktury VAT. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że skoro zamierza Pan świadczyć usługi agroturystyczne, prawdopodobnie większość Pana klientów będzie osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Dlatego, na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy nie mają obowiązku wystawiania im faktur, chyba że osoby takie zażądają faktury. Jeśli natomiast Czytelnik będzie świadczył usługi agroturystyczne dla podmiotów gospodarczych, wówczas bezwzględnie wymagane jest wystawianie faktur VAT. Faktura powinna zawierać elementy wskazane w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Na podstawie § 9 ust. 7 ww. rozporządzenia, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych niższą stawką podatku niż 22%, na fakturze należy podać również symbol towaru lub usługi określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W przypadku Czytelnika na fakturze dokumentującej świadczenie usług agroturystycznych powinien on zatem podać właściwy symbol PKWiU na usługi agroturystyczne.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż właściwą stawką, jaką Czytelnik powinien zastosować, opodatkowując usługi agroturystyczne, powinna być stawka VAT w wysokości 7%.

Jeśli Czytelnik mimo to ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien wystąpić w celu ustalenia właściwego grupowania i o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29. Następnie - dołączając klasyfikacje z GUS - należy wystąpić z wnioskiem o interpretację i o potwierdzenie swojego stanowiska do Ministra Finansów.

• art. 2 pkt 19, art. 41 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 3, art. 106 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

• § 9 ust. 1 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »