| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jakie będą nowe limity VAT w 2008 roku

Jakie będą nowe limity VAT w 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać nowe, określone w złotych, a nie w euro, limity VAT dla zwolnień w tym podatku. Limit zwolnienia podmiotowego wyniesie 50 tys. złotych.

Określenie limitów w złotych wyeliminuje konieczność wydawania rozporządzenia ustalającego w złotych kwotę zwolnienia obowiązującą w danym roku.

Nie tylko limit dla zwolnienia podmiotowego VAT zmieni się od przyszłego roku. Nowy będzie też limit dla sprzedaży wysyłkowej i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przepisy ustawy o VAT stanowią, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną poza terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, jest mniejsza lub równa w roku podatkowym od kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35 tys. euro.

Zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35 tys. euro, obliczonej na ten poprzedni rok. Od 1 stycznia 2008 r. limitu tego przeliczać na złote już nie będzie trzeba. Wyniesie on 160 tys. zł (dziś jest to 139 tys. zł).

Jak już wspomniałam, zmiany w limitach obejmą także wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dziś zgodnie z ustawą o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje m.in. w przypadku, gdy całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Od 1 stycznia 2008 r. limit ten, podobnie jak przy zwolnieniu podmiotowym, będzie wynosił 50 tys. zł.

Trzeba jednak podkreślić, że przepisy przejściowe do nowelizacji ustawy o VAT wskazują, że dla możliwości stosowania limitów dla sprzedaży wysyłkowej i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów istotne są limity obowiązujące w 2007 roku, a nie limity wprowadzane nowelą. Brak przepisów przejściowych w tym zakresie oznaczałby możliwość wyłączenia w 2008 roku z opodatkowania na terytorium kraju podatników, którzy w 2007 roku przekroczyli obowiązujące wówczas limity, a nie przekroczyli limitów proponowanych przez nowelizację.

JAKIE KONSEKWENCJE PRZYNIOSĄ NOWE LIMITY DLA ZWOLNIENIA PODMIOTOWEGO

Zwiększenie limitu powinno zwiększyć liczbę podmiotów korzystających ze zwolnienia i przez to wyłączonych z obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT i rozliczania tego podatku.

KOGO OBEJMĄ NOWE LIMITY DLA ZWOLNIENIA PODMIOTOWEGO

Limit zwolnienia podmiotowego VAT dotyczy tych podatników, którzy kontynuują działalność. W przypadku, gdy podatnik zaczyna wykonywać czynności opodatkowane w ciągu roku, to zwolnienie przysługuje do momentu przekroczenia w danym roku limitu obrotu w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 192, poz. 1382).

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK