| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie.

Jednak pojawiają się też odmienne opinie. W piśmie z 15 grudnia 2006 r. Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nr 1472/RPP1/443-745/ /06/KUL czytamy: „Sporadyczne udzielenie pożyczki z własnych środków, a nie ze środków w tym celu gromadzonych, nie wypełnia zatem warunków, aby sklasyfikować tę czynność jako usługę w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zarówno w świetle obecnie obowiązujących przepisów, jak i ustawy z 1993 r.”.

Takie stanowisko uznał za błędne WSA w Warszawie w wyroku z 13 lipca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 3554/06: „Wywodzi, iż z przepisów tych wynika, że ustawodawca europejski uznał za działalność gospodarczą wykorzystywanie wszelkiego majątku w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu. Pieniądze nie zostały wyłączone z majątku z którego można osiągać stały dochód. Niewątpliwie pieniądze należy zaliczyć do „tangible property”. W polskim tłumaczeniu dyrektywy użyto zwrotu „majątek rzeczowy”, co podkreśla rozumienie rzeczy na gruncie prawa polskiego jako przedmiotów materialnych (art. 45 k.c.), i które to pojęcie rzeczy obejmuje pieniądz polski. Zatem, jak wywodzi Skarżąca, w wyniku analizy art. 4 VI Dyrektywy należy dojść do wniosku, że podatnikiem podatku VAT jest podmiot wykorzystujący majątek rzeczowy (pieniądze) w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu (odsetek w 60 ratach)”.

Dlatego udzielenie pożyczki będzie czynnością zwolnioną z VAT. Oznacza to, że nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

• art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1392

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »