| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie 100% VAT od paliwa do samochodu – dojazdy do pracy

Odliczenie 100% VAT od paliwa do samochodu – dojazdy do pracy

Czy można odliczyć 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa w związku z dojazdem do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Ponadto należy zwrócić uwagę na orzeczenie TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że planowane wykorzystanie samochodu osobowego do dojazdu z miejsca zamieszkania do siedziby firmy (bądź bezpośrednio do klientów, na spotkania biznesowe itp.) będzie oznaczać użycie go do celów prywatnych, co powoduje, że przedmiotowy samochód nie będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, ponieważ przedmiotem nabycia ma być samochód osobowy, w świetle art. 12 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw do dnia 30 czerwca 2015 r. nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanego paliwa do jego napędu. W tej sytuacji bez znaczenia jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 oraz będzie prowadziło się dla tego samochodu ewidencję przebiegu, w której zaewidencjonuje się dojazdy z miejsca zamieszkania do siedziby firmy, ponieważ już z samego sposobu użytkowania tego pojazdu będzie wynikać użytek mieszany.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


autor: Piotr Dobrowolski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »