| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Pierwszy raz mam do czynienia z importem. Dokonałam przedpłaty na środek trwały spoza kraju unijnego. Otrzymałam fakturę zaliczkową w euro. Co z VAT? Jak i kiedy go rozliczyć?

4) w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła - w pozostałych przypadkach (art. 33 ust. 5 ustawy o VAT).

Powyższe terminy są takie same dla wszystkich podatników. W szczególności na termin ten nie ma wpływu rodzaj składanych przez podatników deklaracji VAT (w przypadku podatników VAT czynnych) czy fakt stosowania przez nich metody kasowej.

Należy dodać, że import towarów nie jest dokumentowany wystawianymi przez podatników fakturami (w szczególności fakturami wewnętrznymi), zaś podatek należny z tytułu importu towarów nie jest wykazywany w składanych przez podatników deklaracjach VAT. Podatek ten (w wysokości wynikającej z dokumentów celnych, zwłaszcza z dokumentu SAD) stanowi natomiast kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), o którą podatnik może pomniejszyć podatek należny (na zasadach ogólnych, tj. w zakresie, w jakim importowane towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Odliczenia dokonuje się w poz. 44 i 45 lub 46 i 47 deklaracji VAT-7/VAT-7K; w omawianym przypadku - zważywszy, że chodzi o import środka trwałego - będą to poz. 44 i 45). Prawo do odliczenia tego podatku powstaje, co do zasady, z chwilą otrzymania dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

WAŻNE!

Odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu należy dokonać w poz. 44 i 45 lub 46 i 47 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje w ogromnej większości przypadków z chwilą powstania długu celnego (art. 19 ust. 7 ustawy o VAT. Wyjątki dotyczą:

• importu towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych,

• odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem należności celnych przywozowych oraz przetwarzania pod kontrolą celną

• importu towarów objętych procedurą celną składu celnego,

• odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń oraz tranzytu, jeśli od importowanych towarów pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny - art. 19 ust. 8 i 9 ustawy o VAT).

Przepisami dotyczącymi długu celnego są przepisy art. 189 i następne Wspólnotowego Kodeksu Celnego, a samego powstania długu celnego - art. 201 i następne tego kodeksu. Wynika z nich, że dług celny w przywozie powstaje przede wszystkim z chwilą przyjęcia przez organ celny zgłoszenia celnego. Dotyczy to sytuacji, gdy dług ten powstaje w wyniku dopuszczenia do wolnego obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym lub umieszczenia takiego towaru pod procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności przywozowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK