| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy jest możliwe anulowanie faktury i skorygowanie należnego VAT

Czy jest możliwe anulowanie faktury i skorygowanie należnego VAT

Podatnik wystawił fakturę VAT za usługi transportowe. Usługi te miały zostać wykonane w przyszłym miesiącu. Tymczasem nabywca usług zrezygnował z naszej firmy jako wykonawcy usług transportowych. Odmówił także przyjęcia faktury i faktury korygującej oraz potwierdził na piśmie, że usługa transportowa na jego rzecz nigdy nie została przez naszą spółkę wykonana. Nasz dział księgowości przedwcześnie zaewidencjonował jednak fakturę w ewidencji sprzedaży. Podatek należy z tytułu tej usługi w wysokości 5400 zł został odprowadzony. Czy w takim przypadku możemy anulować fakturę i skorygować deklarację, w której uwzględniliśmy fakturę? Wystawiliśmy nabywcy fakturę korygującą do „zera”, ale tej również nie chce przyjąć. Jak wobec tego powinniśmy postąpić?

Faktury za usługi transportowe powinno się wystawiać najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego (otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi). Nie można jej wystawić wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego. Ponieważ nabywca usługi transportowej rezygnował z Państwa usług i nie zapłacił nawet części ceny, mogliście wystawić fakturę dokumentującą wykonanie usługi najwcześniej w dniu jej wykonania. Wówczas wystawiona przez podatnika faktura VAT dokumentowałaby rzeczywistą operację gospodarczą.

Ale ponieważ wystawiona przez Państwa faktura VAT nie została przekazana nabywcy, tym samym nie została wprowadzona do obrotu prawnego. Wystawca faktury znajduje się więc w posiadaniu zarówno oryginału, jak i kopii wystawionej faktury, odbiorca bowiem odmówił nabycia usług i odesłał fakturę VAT wystawcy. Zatem nie mieli Państwo podstaw do wystawienia dokumentu korygującego, który wystawia się do dokumentu posiadanego przez nabywcę.

W takim wypadku macie Państwo prawo do anulowania faktur oraz do zmniejszenia podatku należnego, który rozliczyliście w deklaracji VAT-7. Można to zrobić przez sporządzenie korekty deklaracji, w której została rozliczona przedwcześnie faktura VAT. Gdy została wystawiona faktura korygująca, której nie odebrał klient, można ją również anulować.

Jednak do momentu złożenia korekty deklaracji VAT-7 podatnik jest zobowiązany uiścić kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego, wykazaną w pierwszej wersji deklaracji VAT-7 za dany miesiąc rozliczeniowy.

• art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• § 13 ust. 1, § 16, § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK