REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w akcyzie od 1 września 2010 r.

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Obszerne zmiany w podatku akcyzowym obowiązują od 1 września 2010 r. O skutki wprowadzonych rozwiązań, zwłaszcza dla podmiotów, które magazynują wyroby akcyzowe w cudzych składach podatkowych zapytaliśmy Michała Krzewińskiego, menedżera w dziale prawno - podatkowym poznańskiego biura PricewaterhouseCoopers.

Które ze zmian, jakie weszły w życie 1 września 2010 r. - poza zmianami w zakresie opodatkowania samochodów osobowych, o których pisaliśmy w poprzednim artykule - są najistotniejsze dla podatników akcyzy?

Autopromocja

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła wiele zmian. Dotyczą one różnych obszarów, więc trudno wskazać tą najistotniejszą. Wiele się mówi o systemie EMCS i obrocie wyrobami akcyzowymi w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem elektronicznego dokumentu e-AD, ale ten system zacznie działać w Polsce dopiero od 1 stycznia 2011 r.

Od 1 września 2010 r. została natomiast wprowadzona instytucja „zarejestrowanego wysyłającego”. Zarejestrowany wysyłający to przedsiębiorca, który może wysyłać importowane wyroby akcyzowe z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy do np. składu podatkowego w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej.

Wprowadzenie tej instytucji umożliwia przemieszczanie importowanych wyrobów akcyzowych, które zostały dopuszczone do obrotu na terenie Polski, do dowolnego państwa członkowskiego, bez konieczności wcześniejszej zapłaty akcyzy.

Ponadto, znowelizowana ustawa rozszerzyła zakres danych, które muszą znaleźć się w oświadczeniu podmiotu nabywającego oleje opałowe. W przypadku przedsiębiorców, oświadczenie powinno zawierać NIP lub REGON, a w przypadku osób fizycznych, NIP lub numer PESEL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ograniczyła również prawo do obniżenia akcyzy należnej od wyprodukowanych wyrobów o akcyzę zapłaconą od wyrobów zużytych do ich wyprodukowania. Obecnie to prawo przysługuje wyłącznie w odniesieniu do tych wyrobów, które wejdą w skład wyprodukowanego wyrobu akcyzowego. Nie będzie już zatem możliwe obniżanie należnej akcyzy o akcyzę zapłaconą np. od energii elektrycznej zużytej do wyprodukowania wyrobów akcyzowych.

Ważne zmiany dotyczą również opodatkowania energii elektrycznej, zwolnień od akcyzy wyrobów energetycznych, a także podmiotów, które magazynują wyroby akcyzowe w cudzych składach podatkowych. Są to zmiany na tyle znaczące, że powinny zostać szerzej omówione. Dzisiaj proponuję skupić się na tej ostatniej, a dwie pierwsze przedstawić w kolejnych odcinkach naszego cyklu.

Tak jak wspomniałem, istotna zmiana dotyczy podmiotów, które magazynują swoje wyroby w cudzych składach podatkowych. Od 1 września 2010 r., aby uzyskać zezwolenie na wyprowadzenie z cudzego składu podatkowego wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, podmioty te zobowiązane są do złożenia zabezpieczenia akcyzowego lub uzyskania zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia.

Podmioty, które uzyskały takie zezwolenie przed 1 września 2010 r. muszą złożyć zabezpieczenie lub uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia do dnia 30 listopada 2010 r.

Czy wszystkie tego typu podmioty mają szanse uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia?

Ustawodawca wprowadził szereg warunków, które należy spełnić, aby takie zwolnienie uzyskać. Pierwszym jest konieczność posiadania siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju. A zatem, podmioty, które w Polsce prowadzą działalność dystrybucyjną, a nie mają w naszym kraju swojej siedziby lub miejsca zamieszkania, takiego zwolnienia nie uzyskają.

Polecamy: serwis Koszty

Kolejnym istotnym warunkiem jest to, aby sytuacja finansowa i posiadany majątek podmiotu ubiegającego się o uzyskanie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia zapewniały wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych.

Ten warunek dla wielu podmiotów może okazać się bardzo trudny do spełnienia. Należy bowiem pamiętać, że podmioty, które zajmują się wyłącznie dystrybucją wyrobów akcyzowych zazwyczaj nie mają majątku o dużej wartości i często kwoty akcyzy, jakie płacą, wielokrotnie przewyższają wartość tego majątku. Podmioty te najczęściej stosują praktykę sprzedaży wyrobów akcyzowych z terminem płatności krótszym niż termin na dokonanie wstępnej wpłaty akcyzy za okresy dzienne.

Na przykład sprzedają swoje wyroby z terminem płatności 14 dni, a wpłatę dzienną od danych wyrobów zobowiązani są dokonać w terminie 25 dni po dniu, w którym wyroby te zostały wyprowadzone ze składu akcyzowego. A zatem należna akcyza finansowana jest bieżącymi wpływami ze sprzedaży. W konsekwencji, organy podatkowe mogą uznać, że tego typu podmioty nie spełniają powyższego wymogu.

Zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia nie uzyskają także podmioty posiadające zaległości z tytułu cła, podatków stanowiących dochód budżetu państwa lub składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podsumowując, może się okazać, że tylko niektóre podmioty będą mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia.

A czy są jakieś dobre informacje dla podmiotów wyprowadzających wyroby akcyzowe z cudzego składu podatkowego?

Dla tych podmiotów dobrą wiadomością jest dodanie w ustawie o podatku akcyzowym art. 83a. Do chwili wprowadzenia tego przepisu, podmioty wyprowadzające wyroby akcyzowe z cudzych składów podatkowych nie miały możliwości odzyskania akcyzy w przypadku, kiedy ich odbiorcy zwracają te wyroby w ramach reklamacji.

Dotychczasowe przepisy dawały możliwość obniżenia należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej od reklamowanych wyrobów jedynie podmiotom prowadzącym składy podatkowe. Takie uregulowanie stawiało podmioty, które korzystały ze składów podatkowych prowadzonych przez podmioty trzecie w niekorzystnej sytuacji.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Regulacja obowiązująca od 1 września 2010 r. jest dużo korzystniejsza dla tego typu podmiotów. Obecnie, w przypadku uznania reklamacji, mogą one dokonać obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej od reklamowanych wyrobów.

Warunkiem dokonania tego obniżenia jest całkowite zniszczenie wyrobów akcyzowych. Niszczenie wyrobów może mieć miejsce zarówno w składzie podatkowym, jak również w innym miejscu spełniającym określone wymogi, za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego.

   Michał Krzewiński, menedżer w dziale prawno - podatkowym
poznańskiego biura PricewaterhouseCoopers

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA