| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy wszystkie papierosy podlegają akcyzie?

Czy wszystkie papierosy podlegają akcyzie?

Otóż nie wszystkie. Wyrobami akcyzowymi są papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki bez względu na kod CN. Tak zwane „papierosy ziołowe” leczące uzależnienie od nikotyny nie podlegają akcyzie. Ale nie dlatego, że nie zawierają w swoim składzie tytoniu.

Takie właściwości mają tzw. “papierosy ziołowe”. Papierosy te nie zawierają w swoim składzie tytoniu, a zawierają substancje o działaniu leczniczym i terapeutycznym oraz są przeznaczone do wykorzystywania w celach medycznych.

Decydujące (dla wyłączenia tych wyrobów z opodatkowania akcyzą) jest nie to, że nie zawierają tytoniu, a to, że nie wypełniają dyspozycji art. 98 ust. 2 ustawy, czyli nie są wyrobem zrolowanym wyprodukowanym w określony tym przepisie sposób, a dodatkowo, że są mają cel medyczny (terapeutyczny).

Podobnie argumentuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W uzasadnieniu wyroku z 30 marca 2006 r. w sprawie C-495/04, A.C. Smith-Koolhoven przeciwko Staatssecretaris van Financiën, Trybunał wskazał, iż w przypadku „leczniczych papierosów ziołowych” oferowanych jako środek pomocniczy dla osób chcących rzucić palenie produkty te muszą zawierać w swym składzie substancje, których spalanie i wdychanie powodować będzie skutki medyczne o charakterze leczniczym lub zapobiegawczym. Wymienione substancje, to substancje których spalanie i wdychanie powoduje wystąpienie naukowo udowodnionych skutków medycznych o charakterze leczniczym lub zapobiegawczym.

Zatem lecznicze działanie takich papierosów ziołowych nie może wynikać z subiektywnego przekonania sprzedawcy, lecz powinno być zweryfikowane i udokumentowane przez właściwe w takich sprawach podmioty.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lipca 2011 r. (nr ITPP3/443-116/11/JK)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK