reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > E-deklaracje 2011/2012 - akcyza, podatek od gier, informacja paliwowa

E-deklaracje 2011/2012 - akcyza, podatek od gier, informacja paliwowa

Ministerstwo Finansów informuje, że oprócz papierowych formularzy, będzie można składać także w formie elektronicznej (przez Internet) deklaracje w podatku akcyzowym, a ponadto deklaracje w podatku od gier i informacje o opłacie paliwowej

Począwszy od 1 października 2011 r., (od rozliczenia za wrzesień 2011 r.) można składać przez internet  deklaracje: AKC4/AKC-zo wraz załącznikami: AKC4/A, AKC4/B, AKC4/C, AKC4/D, AKC4/E, AKC4/F, AKC4/H, AKC4/I, AKC4/J, AKC4/K, a także POG5 wraz z za łącznikami: POG/A, POG/C i POG/D.

Natomiast od 1 stycznia 2012 r. (czyli od rozliczenia za miesiąc styczeń 2012 r.) podatnicy otrzymują możliwość elektronicznego składania kolejnych deklaracji:

1. deklaracji podatkowej od nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej AKC-EN,

2. deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy AKC-PA,

3. informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym: alkoholu etylowym (INF-A), winie, napojach fermentowanych i wyrobach pośrednich (INF-B), piwie (INF-C), paliwach silnikowych z wyłączeniem gazu (INF-D), wyrobach tytoniowych (INF-F), paliwach opałowych (INF-I), o gazie (INF-J) oraz o olejach smarowych i pozostałych olejach (INF-K),

4. deklaracji dla podatku od gier przeznaczonej dla płatników podatku od gier urządzających turniej gry pokera (POG-P),

5. deklaracji o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika AKC-P,

6. informacji o dopłatach w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo (GHD-1),

7. informacji w sprawie opłaty paliwowej,

8. deklaracji dla podatku od gier POG-4, wraz z załącznikami POG-4/R oraz POG-4/A (przeznaczonej dla podatników prowadzących salony gier na automatach oraz podatników urządzających gry na automatach o niskich wygranych),

9. deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U,

10. zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego.

W ramach Systemu Rozliczeń Celno-Podatkowych i Finansowo-Księgowego ZEFIR udostępniona będzie możliwość przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracji dla podatku akcyzowego oraz deklaracji dla podatku od gier.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Elektroniczne deklaracje dla podatku akcyzowego i elektroniczne deklaracje dla podatku od gier będą miały postać dokumentów XML, specyfikacje XML będą udostępnione na stronie Ministerstwa Finansów.

Przesyłane drogą elektroniczną deklaracje muszą być opatrzone elektronicznym  podpisem kwalifikowanym, jednakże przedsiębiorcy/podatnicy mogą korzystać z certyfikatów elektronicznego podpisu kwalifikowanego wykorzystywanych do podpisywania innych dokumentów (nie ma konieczności posiadania osobnego certyfikatu elektronicznego podpisu kwalifikowanego do podpisywania deklaracji akcyzowych i podatku od gier).

Celem wprowadzanej funkcjonalności jest przede wszystkim ułatwienie podatnikom składania deklaracji, bez konieczności wizyty w urzędzie celnym bądź na poczcie.

Nadal pozostaje możliwość składania deklaracji w formie papierowej, dla tych podatników, którzy chcą się rozliczać tak jak dotychczas.

Więcej informacji na temat Systemu ZEFIR

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama