| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której przychylił się do stanowiska podatnika, zgodnie z którym wytworzenie energii elektrycznej z generatorów na skutek ich próbnego uruchomienia, skutkującego jej bezpowrotnym utraceniem, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

Ważna interpretacja dla wielu podmiotów

Interpretacja ta dotyczy istotnego zagadnienia dla zasad opodatkowania energii podatkiem akcyzowym, czyli rozumienia pojęcia „zużycia” energii. Przepisy nie precyzują, co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem „zużycia”, co dla wielu podmiotów mających do czynienia z wytwarzaniem energii stanowi częsty problem.

W swojej interpretacji DIS podzielił stanowisko, iż uruchomienie generatorów na próbę, kiedy energia elektryczna jest faktycznie wytwarzana, jednak w efekcie nie dochodzi do zasilenia nią żadnych urządzeń, nie stanowi czynności opodatkowanej akcyzą (tj. zużycia w rozumieniu przepisów akcyzowych).

Stanowisko to jest korzystne dla podatników oraz odzwierciedla jedną z nadrzędnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, czyli zasadę konsumpcyjności. Zgodnie z tą zasadą opodatkowaniu powinny podlegać takie czynności, które w efekcie prowadzą do efektywnej konsumpcji wyrobów akcyzowych. Na podobnym założeniu opierają się m.in. konstrukcje wyłączenia z opodatkowania strat przesyłowych czy też zwolnienia ubytków w przypadku pozostałych wyrobów.

Interpretacja ma istotne znaczenie zwłaszcza dla podmiotów, które z różnych względów powinny utrzymywać w gotowości urządzenia do awaryjnego wytwarzania niezbędnej do pracy energii (np. wspomniane generatory).

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej – miejsce złożenia, opłata

Przykładowo zatem może ona stanowić wskazówkę interpretacyjną dla przewoźników kolejowych, zarządców portów morskich, placów budowy, szpitali i innych miejsc, w których energia elektryczna jest niezbędna do prawidłowego ich funkcjonowania.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 kwietnia 2012 r., (nr IPPP3/443-139/12-3/JK).

Daria Jabłonowska, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK