| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Korekta faktury wewnętrznej

Korekta faktury wewnętrznej

W ostatnim czasie korzystaliśmy z usług niemieckiej firmy, która dokonywała naprawy maszyny w naszym zakładzie. Otrzymaną fakturę za naprawę rozliczyliśmy w miesiącu marcu, a w kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego kontrahenta korektę faktury, która podwyższyła cenę usługi naprawy o dodatkowe koszty. Wskutek tego wystawiliśmy korektę faktury wewnętrznej w miesiącu kwietniu. W związku z powyższym nie mamy pewności za jaki okres tę korektę powinniśmy rozliczyć, czy za marzec czy może za kwiecień?

Należy jednak zwrócić uwagę, że w pytaniu jest mowa o zwiększeniu kwoty faktury a nie o zmniejszeniu jak mówi ww. art. ustawy o VAT. Mając na uwadze powyższe rozważania, należy stwierdzić, że polski podatnik ma obowiązek wykazać import usług na podstawie faktury wewnętrznej, ta wystawiona była z kolei w miesiącu marcu na podstawie faktury pierwotnej kontrahenta. 

Polecamy: serwis Koszty

Z uwagi na wystawienie korekty faktury pierwotnej przez kontrahenta w miesiącu kwietniu prawidłowym rozwiązaniem będzie ujęcie wewnętrznej faktury korygującej w rozliczeniu w tym samym miesiącu, tj.za miesiąc kwiecień. 

Takie stanowisko potwierdziła również Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. ITPP2/443-905/08/RS, cyt. „Sposób rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług w przypadku otrzymania faktury korygującej uzależniony jest od okoliczności, które spowodowały jej wystawienie.

Obniżenie lub podwyższenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury (np. udzielenie rabatu czy podwyższenie ceny), powinno nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę korygującą”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK