| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Co zrobić po kradzieży faktur by zachować prawo do odliczenia VAT

Co zrobić po kradzieży faktur by zachować prawo do odliczenia VAT

W codziennym życiu zdarzają się różne sytuacje, na których zaistnienie w zasadzie nie mamy wpływu. Taką sytuacja może być np. kradzież dokumentów (w tym faktur VAT uprawniających do odliczenia podatku). Co podatnik powinien zrobić w takiej sytuacji?

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest nierozerwalnie związana z posiadaniem przez podatnika oryginałów lub duplikatów faktur. Obowiązek posiadania faktur nie ustaje nawet w sytuacji niezawinionej ich utraty. 

W cytowanym wyżej wyroku sąd zwrócił uwagę, że:

„W żadnym razie nie może stanowić okoliczności usprawiedliwiającej skarżącego to, iż utrata dokumentacji nastąpiła nie z jego winy. Prawo podatkowe nie posługuje się pojęciem winy albowiem obowiązek podatkowy jest kategorią prawną i faktycznie zobiektywizowaną.
Oznacza to, iż powstaje w warunkach przez prawo określonych, niezależnie od woli podmiotów temu obowiązkowi podlegających czy też podmiotów ustawowo zobowiązanych do różnych środków jego realizacji. Natomiast rzeczą podatnika jest takie zorganizowanie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, by miał nie tylko możliwość wykazania się tą dokumentacją ale również możliwość jej odtworzenia, gdyż w razie jej utraty skutki prawne na gruncie podatkowym obciążają zawsze podatnika.”

Polecamy: Jak skorygować błędne faktury VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK