| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można uznać za fakturę VAT potwierdzenie zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej

Czy można uznać za fakturę VAT potwierdzenie zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej

Fiskus uważa, że takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług.

Zdarza się coraz częściej, że przedsiębiorcy kupują bilety (np. kolejowe) uprawniające do przejazdu pociągiem, zgodnie z danymi podanymi na bilecie, m.in. za pośrednictwem Internetu.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Bilety te nabywane są przez klientów poprzez zalogowanie do systemu, zarezerwowanie biletu, udostępnienie wszystkich niezbędnych danych, dokonanie płatności i wydrukowanie go bezpośrednio przez klienta na drukarce komputerowej. Należy podkreślić, że takiej sytuacji bilety sprzedawane drogą elektroniczną zawierają najczęściej wszystkie niezbędne dane wymienione w § 17 pkt 1 lit. a-e) rozporządzenia.

Jednakże takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób kolejami normalnotorowymi, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług.

Aby uznać bilet jednorazowy za fakturę VAT, musi on zawierać dane wymienione w § 17 pkt 1 lit. a-e) rozporządzenia, a także musi być wydany przez podatnika uprawnionego do świadczenia usług polegających na przewozie osób kolejami normalnotorowymi.

Polecamy: VAT 2011

W przypadku przekazywania biletów za pośrednictwem Internetu nie będzie miało miejsca wydanie o którym mowa w przepisie, bowiem bilety nie są drukowane i wydawane przez podmiot uprawniony a drukowane są przez samych nabywców.

W związku z powyższym nie zostaną spełnione wszystkie warunki, określone w § 17 pkt 1 rozporządzenia, zezwalające na potraktowanie internetowych biletów jako faktur VAT. Tym samym bilety te nie wypełniają obowiązku wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK